BLW'nin Faydaları ve Kazanımları


26.04.2018

BLW' de amaç, insanoğlunun doğasında içgüdüsel olarak bulunan yemek yeme ve karnını doyurma becerisini ortaya çıkarmaktır. 

Bebekler de her canlı gibi karınlarını doyurma iç güdüsüne sahiptir ve eline bir yiyecek verdiğinizde onu ağızlarına götürürler. Eğer yenilebilir bir şey olduğunu fark ederlerse tekrar ve tekrar ısırarak önce çiğnemeyi, sonra da yutabilmeyi öğrenirler. Bu sırada bebek o yiyeceğin karnını doyurduğunu ve onu mutlu ettiğini fark ederek, bu becerisini ortaya çıkarmış olur.
Karnını doyurmayı öğrenen bebek, artık önüne konulan yiyecekleri, hiç kimsenin kontrolü olmaksızın tek başına yiyebilir. Ne zaman doyacağına kendisi karar vermelidir.

BLW yöntemi ile ek gıdaya geçen bebek birkaç ay içinde usta bir çiğneme pratiğine sahip olur ve 10.-12. aylar arasında çatal, 14. Aylardan sonra da kendi kendine kaşık kullanımına geçebilir. (Gözlemlerimizden yola çıkarak verilen tahmini rakamlar olup, her bebekte değişiklik gösterebilir.)

BLW YÖNTEMİNİN FAYDALARI KAZANIMLARI

6 aylık bir bebek gözlemleyerek ve deneyerek dünyayı öğrenmeye çalışır. Sadece anne sütü ya da formül mamayla beslenerek geçirdiği 6 ay sonrasında artık ek gıdayla tanışma zamanı gelmiştir. Klasik yöntemde,püre,meyve suyu ve çorbalarla ek gıdaya geçilir ve anne bebeğini kaşıkla besler ve Bebek pasiftir. BLW yönteminde ise Bebek beslenmede aktif rol oynar.Yemek yemek çocuğunuz için eğlenceli bir öğrenme sürecidir.Tüm süreci yöneten bebeğin kendisidir. Bu yöntemde bebek önüne konulan yiyeceği inceleme, koklama, tatma fırsatına sahiptir.Bebek aile yemeğine dahil olur. Sizinle beraber sizin masanızda aynı yiyeceği yer.

 

Kaynak: https://www.babycenter.com/0_baby-led-weaning-an-alternative-approach-to-starting-your-ba_10419206.bc

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap