6-8 Ay Arası Dikkat Edilecekler


20.04.2018

 

6-8 ay

 1. Bebeğiniz destekli de olsa dik oturabilecek, tercihen mama sandalyesinde, sağa-sola-öne-arkaya devrilmeyecek şekilde dik oturacak bu her türlü ek gıdaya geçiş için şart
 2. Yüzünü görebileceksiniz sürekli bakacaksınız, öyle bebeği bırakıp bir çay demliyeyim o yesin demek yok bu aylarda.
 3. Buhar diye yıpranmayın fırında, tost makinesinde hafif yumuşatılmış parmak şeklinde yapabilirsiniz besinleri, üstelik daha lezzetli olur..İşte diyelim havuçlar 4 parmak şeklinde kesilecek, elmalar dilimlenecek elma dilim gibi. Mantık bebeğiniz eline alabilsin ne çok küçük ne çok büyük olsun.
 4. Kıvam bebeğin damağıyla ezebileceği bir kıvam yani ne çok yumuşak elde dağılsın ne de sert olsun.
 5. 45 gün boyunca bir tablomuz var gruba tutturulan postun yorumlarında, o tablodan 15 besin seçin, sebzelerden başlayın sonra mevsim meyveleri sonra yumurta sarısı sonra süt ürünleri (peynir,yoğurt,kefir) devam edebilirsiniz 3 gün tattırın. Neden 3 gün: çünkü alerjiler 2 türlü anlaşılır, 1. bebek yer yemez ağzına bile götürse ağız çevresi kızarır eğer kızarmazsa aman alerjik değil denmez sonra 2. aşamada sindirim sistemi devreye girer 72 saat içersinde kakasından ve vücut döküntülerinden alerjik olup olmadığını anlarsınız. O nedenle 3 gün kuralı var.
 6. Tadım/tanışma günlerinde 1-2 kez gün içinde aynı gıda verilir ve bebeğin önce tutması, sonra ağzına götürmesi, sonra emmesi, sonra bir parça koparıp ağzında dolandırması ve yutması diye aşama aşama beklenir. Bu aşamalar esnasında bebek öğürebilir bu kendini korumaya almadır çok normaldir. Öğürme boğulma demek değildir. 1 sn beklerseniz pat diye bebeğin ağzındakini çıkaracağını görürsünüz. Bu aşamaları 3 günde atlamasını beklemeyin ortalama 3 ay en erken 1 hafta en geç 5 ayda olayı kavrar. Ağzına giren besinin onun karnını doyurduğunu farketmesi genelde 9. ayı bulur.
 7. 6-8 ay arası öğün yok, karıştırma yok, herşeyin tadına tek tek baksın ve sade yesin. Yoğurt yemediyse dünyanın sonu değil ille meyve karıştırmanıza gerek yok.
 8. Bebek yemiyorsa bırakın yemesin, rahat olun, emzirin, mama veriyorsanız mama verin, elbet bir gün yiyecek demek ki hazır değil bebeğinize güvenin!
 9. Siz yemiyorsanız hayatınızda tatmadıysanız bebeğiniz de yemese olur örneğin avokado. Evet çok faydalıdır, şahanedir ama bebeğiniz yemezse eksik kalmaz. Sizin sofra kültürünüzde yoksa kendinizi, bütçenizi zorlamayın.
 10. Aynı şekilde bebeğiniz bir besini reddediyorsa türlü şekle sokup yedirmeyin. Peynir yemezse fenalık geçirmez. Yumurta yemiyorsa bırakın yemesin, bebeklerin iç güdüleri çok kuvvetlidir kendine zararı olabilecek besinleri yememeyi tercih eder.
 11. BLW yapıyorum diye abuk subuk gıdaları eline vermeyin, somun ekmekle, pastayla, çikolatayla blw olmaz. Olmaz olsun yani! İster blw yapın ister klasik kaşık tıkın ama allah aşkına sağlıksız beslemeyin bebekleri. Organik diye delirmenize gerek yok, mevsiminde sebze/meyve yedirin, paketli koruyucu kimyasal içeren şeyler yedirmeyin evinize sokmayın. Çay-kahve-kola falan vermeyin.
 12. Kesin yasaklar: 1 yıl boyunca TUZ-ŞEKER-BAL YASAK! 2 yıl boyunca BAKLA,FISTIK YASAK! Kuru yemişleri tane tane eline vermeyin çok tehlikeli, +8 aydan sonra rendeleyip iyice dövüp yemeklerine katabilirsiniz. Bu kesin yasaklar dışında bazı gıdalar bazı aylardan sonra daha rahat sindirilir. Çünkü bebeğinizin sindirim sistemi gelişmeye devam ediyor. Örneğin domates, mandalina gibi. Eğer bebeğiniz alerjik veya hassas bir bebek değilse 9. aydan sonra deneyebilirsiniz bazılarını ama dikkatli olun. Örneğin benim kızım 9. ayda mandalina yedi 3 gün kuralına göre bişey olmadı ama aynı anda 11 aylık bir başka bebek fena pişik oldu. Ya da aynı mandalinayla bişey olmayan kızı domates mahvetti. O nedenle genel ay sınırlamalarına dikkat etmekte fayda var aceleci davranmamak en iyisi. KESİN YASAKLAR bu kapsama girmez, bal-bakla-fıstık öldürücüdür. Tuz-şeker böbrek, insülin dengesi vb üzernde ciddi tehlikelidir. Ucundan azıcık veriyorumla kurtaramazsınız!
 13. Özellikle 6-8 ay çiğ ve sert sebze/meyve vermeyin. Ay mevsimi ohh ekşi ekşi diye ayvayı çiğ vermeyin mesela, benim 3 bardak suyla yutamadığım ayvayı bebe nasıl yutsun??Elma, havuç falan mutlaka yumuşatın.Salatalık vermeyin mesela hart diye koparır ne zaman boğazında kaldı bilemezsiniz.
 14. Bebeğiniz yemek yerken dikkatini yemeğe versin. Aynı sofrada sizinle bşrlikte sizi taklit ederek yemeyi öğrensin, yemek saatlerini, sofra adabını öğrensin. TV izletmeyin, oyuncakla oynatmayın, kafasının dibinde evhamlı evhamlı konuşmayın, bebeğiniz yiyince alkış kıyamet göbek atmayın. Bunlar normal bebeğin yapması beklenen şeyler zaten, siz yemek yiyince biri sizi alkışlıyor mu? Yemediğiniz de vah vah aç kaldı diye ağlanan biri var mı?? Bebeği birey olarak görün:)

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap