6-8 Ay Beslenme


07.02.2018

Bebeğin güvenliği için ek gıdaya başlarken destekli de olsa dik oturabilmelidir. Bebek tadım yaparken yüzü size dönük olmalı ve hep gözetim altında tutmalısınız.

Bebeğin ayına ve mevsime uygun (bkz:hangi ayda ne yedirilir? tablosu) besin, seçeceğiniz pişirme yöntemiyle yumuşatılmış parmak gıda bebeğe sunulur. Tercihen sebzelerden başlayıp sonra mevsim meyveleri,yumurta sarısı ve süt ürünleri (peynir, yoğurt, kefir) devam edebilirsiniz. Her besin üç gün tattırılır.Alerjiye bağlı bir problem ortaya çıktığında ek gıdaya ara verilip anne sütüyle belirtiler geçene kadar devam edilir ve uzman doktora başvurulur.


Tadım günlerinde öğün verilmesi tavsiye edilmez çünkü bu günler bebeğin ek gıda ile tanışması için ayrılmıştır. Gün içinde 1-2 kez tadımı yapılan aynı gıda verilir ve bebeğin önce tutması, sonra ağzına götürmesi, sonra emmesi, sonra bir parça koparıp ağzında dolandırması ve yutması diye aşama aşama beklenir.
Tadım günlerinde sunulan besinler mümkün olduğunca karıştırılmadan ve sade olarak sunulması tavsiye edilir. Böylece her besinin tadını ayrı ayrı öğrenebilir. Örneğin yoğurdu sade olarak sevmediyse hemen 2. gün meyve ile karıştırmayınız. Yoğurt tadını sade olarak alması ve beyninde kodlaması daha doğrudur.
Bebeğiniz sunduğunuz besini yemiyorsa bırakın yemesin, rahat olun, emzirin, mama veriyorsanız mama verin. Sunulan besini 3 gün boyunca hiç yemediyse ilerleyen zamanlarda aralıklı olarak tekrar teklif edin ama zorlamayın.

Elma, havuç, ayva vb sert sebze ve meyveler mutlaka pişirilerek,yumuşatılmalıdır.

 

Kaynak : https://www.hastalikvesaglik.net/bebeklerde-3-gun-bekleme-kurali-nedir/

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap