8-12 Ay Beslenme


07.02.2018

6-8 ay beslenmesini yeni besin tadımıyla tamamlandıktan sonra 8-12 ay beslenmede de her yeni gıda üç gün tadım yaptırılarak devam edilir.

Bu sırada eskiden tattırdığınız besinlerle artık öğün verebilirsiniz. (Ör: kabak, lor, yumurta sarısı tattı, kahvaltı öğünü lorlu-kabaklı omlet olabilir gibi)
8-10 ay arası artık öğün verebilirsiniz ama birden 3 ana öğün değil, ancak öğün sayısını yavaş yavaş artırmalısınız.
Örneğin;
8. ay kahvaltı + 1/2 ara öğünle başlayabilirsiniz.
9. ay geldiğinde 2 ana+1 ara öğün verilebilir.
10-12 ay bebeklerde 2 ana 2 ara öğün verilebilir.
1 yaşından sonra da 3 ana öğüne geçmiş olursunuz kademeli olarak.
Bebeğiniz iştahlı bir bebekse +10. aydan itibaren bebeği gözlemleyerek öğün planı yapabilirsiniz. Üstte fikir vermesi açısından yazdık, ama bebeğinize bağlı olarak bu öğünler azalabilir-artabilir. Bazı bebekler 2 ana öğün 1 ara öğünle gayet güzel doyarken, diğerleri 3 ana öğün isteyebilir. Yine bazı bebekler kahvaltı öğününde çok yemek isterken, öğleni atlayabilirler, bazısı da akşam yemek ister bunun belli bir kuralı yoktur.
Her öğünden 40-50 dk önce emzirmeye devam edilmelidir.Sağlık Bakanlığı tavsiyelerine göre; 8-10 ay arası kalorinin %70 ni anne sütünden alması, 10-12 ay arası %50-70 anne sütünden alması normaldir.
Öğünleri hazırlarken,gün içinde dengeli ve sağlıklı besinler hazırlanmaya dikkat edilmelidir.
Sebze-meyve-protein-sağlıklı yağlar ve tahıllar dengeli dağıtılırsa daha doğru olur. Kof kalorili, bebeği tıkayan ama pek besin değeri olmayan gıdalar yerine (ör:pirinç unu), sebze-protein-tahıl dengesi gözetilerek öğünler oluşturulabilir. Örneğin kahvaltıda sebzeli omlet, peynir-zeytin vb Türk usülü kahvaltı gayet sağlıklıdır. Diğer ana öğünde de etli&sebzeli bir zeytinyağlı yemek veya fırında ızgara balık+fırın sebze gibi alternatifler üretilebilir. Meyveler, yoğurt/kefir ara öğün olarak verilebilir.
1 yaşına gelene kadar tuz-şeker kullanılmamalı, yumurta akı, süt verilmemelidr. 9-10. aylar sonrasında evde ne pişiriliyorsa, tuzsuz ve az yağlı olarak bebeğe verilebilir.

 

http://beyhekimhastanesi.com.tr/anne_sutu_egitim_sunusu.pdf

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap