1 Yaş Sonrası Beslenme


07.02.2018

Anne sütü, Sağlık Bakanlığı tavsiyelerine göre +12 ay için %50 oranındadır ve bakanlık en az 2 yıl emzirmeye devam edilmesini önerir. 2 yılın sonuna doğru BLW yöntemi ile ek gıdaya geçen bir bebek yavaş yavaş anne sütünden kesilir ve bunu genellikle kendi kendine yapar.

 

Anne sütü Sağlık Bakanlığı tavsiyesine göre 12 ay üstü bebekler için %50 oranındadır ve bakanlık en az 2 yıl emzirmeye devam edilmesini önerir. 2 yılın sonuna doğru BLW yöntemi ile ek gıdaya geçen bir bebek yavaş yavaş anne sütünden kesilir ve bunu genellikle kendi kendine yapar. Bebeğiniz kendi kendine sütten kesilmeden siz kesmeye zorlamayın ve kontrolü ona bırakın.

"Memeye güveniyor, ek gıda az yiyor" düşüncelerine çok fazla kapılmayın. Yemeği ömür boyu yiyeceğini, ama anne sütü alımını kısıtlı bir süre yapacağını unutmayın. Anne sütünün 12. aydan sonra bile besin ihtiyacının yaklaşık %60 ını karşıladığı bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır.

12 ay sonrasında bebeğiniz 3 ana öğün 1/2 ara öğün alabilir. Öğün anlayışının tamamen oturması için tüm öğünleri aynı saatlerde vermeye dikkat edin. Bu dikkatiniz sayesinde gün boyu atıştıran bir bebek yerine, sabah-öğle-akşam düzenli öğünleri olan bir bebeğiniz olur. Ara öğünleri meyve veya yoğurt/kefir/ayran şeklinde yapabilir, evde kendi hazırlayacağınız sağlıklı atıştırmalıklarınızdan verebilirsiniz. Öğün dengesini ayarlarken bir önceki öğünde yediği miktarın azlık-çokluk durumuna göre arkasından gelen ara öğünü atlayabilirsiniz. Örneğin sabah kahvaltısı-öğle arasına bir ara öğün koyarsanız ve öğle yemeğinde az yediğini görürseniz bu kuşluk ara öğününü iptal edebilirsiniz. Ara öğünlerin dengesine bebeğinizin dönem dönem değişen ihtiyaçlarına göre karar verebilir, değişiklik yapabilirsiniz. Düzenli öğün ayarlamaya çalışırken bunları da göz önünde bulundurarak kendinize esneklik bırakmanızda fayda var. 

Mamayla beslenen bebekler için devam sütünü 1 yaş sonrası kesebilirsiniz. Çünkü zaten ihtiyacı olan süt ürünlerini mayalı olarak yoğurt/kefir/ayran/peynir olarak gün içinde tüketiyordur. "Devam sütü" mama firmalarının satışlarının devamını sağlamak amacıyla ürettikleri şeker içeren bir üründür ve inanın gereği yoktur. Günde 10-20 cc azaltarak yavaş yavaş bırakabilirsiniz. Mama ile beslenen bebeklerde gece beslenmesinin 1 yaş sonrasında kesilmesi tavsiye edilirken, özellikle biberon kullanımı süt dişlerinin çürümesine ve damak problemlerine neden olduğu için 1 yaş sonrasında tavsiye edilmez.

Anne sütü farklıdır. Sindirimi daha kolaydır, mamadan farklı olarak doğaldır. Lütfen emen bebeklerde kendisi istemediği sürece gece de memeden kesmeyin. Zaten yavaş yavaş bebeğin keseceğini göreceksiniz. Ancak gecede 20 kez kalkıyorsa ver her kalkışında 1-2 kez meme emip tekrar uyuyorsa bu durum farklıdır. Bebeğiniz "aç" değildir, uyku bağlamayı öğrenememiştir. Bu noktada uyku-meme ilişkisini gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz. 

1 yaş artık birçok yeni tadın öğünlere katılacağı zaman dilimidir. Ay sınırlamaları birçok gıda için kalkar. Bakla/dut/fıstık için beklemeye devam etmeyi unutmayın. Bal konusunda birçok kaynağın artık daha temkinli yaklaştığını hatırlatmakta fayda görüyoruz. Bu nedenle balı da kontrollü vermenizi tavsiye ederiz. Bunlarla birlikte tüm yeni gıdaları 3 gün kuralına göre deneyerek bebeğinizin beslenmesine eklemenizde fayda olduğunu da unutmayın. 

1 yaş sonrası beslenmede yemeklere çok az miktarda tuz eklenmeye başlanabilir. Önerilen doz 1-3 yaş bebekler için günde 1 çay kaşığını geçmemektir. Bu geçişi de kademeli olarak yapmak, yemeği pişirdikten sonra ocağın altını kapatırken eklemek tavsiye edilen kullanım şeklidir. 

Şeker ise mümkünse ömrü boyuncu tüketmese yeridir. Rafine/endüstriyel şeker gerçekten zehirdir. Şekeri doğal kaynaklarından yani meyve ve sebzelerden alabilir. 

 

 

Kaynak :

http://beyhekimhastanesi.com.tr/anne_sutu_egitim_sunusu.pdf

http://beslenme.gov.tr/content/files/Tuz/t_rkiye_a_r_tuz_t_ketiminin_azalt_lmas_program_2017-2021.pdf

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap