1 yaş sonrası Beslenme Bölüm-2


20.06.2018

Olası sorunlar nelerdir, size neler bekler;

12-13 ay civarı büyüme ataklarının en beter ataklarından birini yaşar bebeğiniz. Adeta küçük bir ergendir. Daha önce ayıla bayıla yediği bazı şeyleri ağzına bile sürmediği görülür. Israr yok, yemiyorsa yemeyebilir. Öğünde 2-3 sağlıklı seçenek sunun, hangisini isterse onu yesin. Hiçbirini istemezse o öğünü atlayabilirsiniz. Bir sonraki öğün aynı opsiyonlar arasından seçim yapacaktır.

Genel olarak yediği miktarlar azalır. Çünkü büyüme hızı düşer. Bebekler ilk 3 ay gibi büyüseler 1 yaşında 4 yaş kilosuna ve iriliğine varırlar. Bu nedenle büyüme hızı düştüğünden ihtiyacı da azalır ve öğünlerde daha az yiyebilir. Hemen "iştahsız" etiketini yapıştırmayalım. Araştırmalar göstermiştir ki 16 aylık bir bebeğin ihtiyaç duyduğu besin miktarı 9-10 aylık bebekler aynıdır. Yani bebek büyüdükçe daha çok yiyecek diye bir durumu beklemeyin.

10. ay civarı başlayan herşeyi yere atmalar artık tepe noktasına çıkar. 12-14 ay arası herşeyi yere atma ve bundan oyun çıkarma dönemi başlar. Bu dönemdeki tepkiniz çok ama çok önemlidir. Eğer sesinizi yükseltir, yapma, atma derseniz veya gülerseniz veya herhangi bir normalde vermediğiniz tepkiyi verirseniz hemen bunu oyuna çevirir. Unutmayın artık bebeğiniz bilinçli, sizin tepkilerinizi ölçüyor. Sizden olumlu/olumsuz herhangi bir tepki gördüğü an size dokunduğunu anlar ve bu geçici hareketi kalıcı bir alışkanlık haline gelebilir. Olabildiğince tepkisiz kalın. Evet çok zor ama siz tepki vermezseniz geçici bir süre. 16. aydan sonra daha sakin konuşarak ikna edebilirsiniz ama 12 aylık bir bebeği konuşarak ikna etmeniz zor.

Tek bir besine eğilimi olabilir. Süper yediği yumurtayı ağzına sokmayabilir. Eskiden et yerken hiç yemeyebilir. Sebze yerken görünce kendini atabilir. Bunlar çok normal. O dönem bebeğinizin vücudunun neye ihtiyacı varsa onu yemeyi tercih eder. Zorlamak yok, sabırla beklemek var. Yemediği bir şey oldu mu yemiyor diye karalar bağlamak yerine bekleyin 1-2 hafta sonra tekrar sunun, kıtlıktan çıkmış gibi yiyebilir. Biz yetişkinler bile bıkıyoruz aynı şeyi yemekten onlar da can, onlar da bıkıyor.

Bebeğiniz artık bilinçli, onu kandırmaya çalışmayın. İnanın bizlerden zekiler. Kandırmaya, yemediği birşeyi türlü hale sokup yedirmeye çalışırsanız hepten yemeğe ve daha da kötüsü size tepki verir.

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap