BLW için Gerekli Araç-Gereçler


26.04.2018

Her ebeveyn, ek gıdaya başlama zamanı yaklaştığında, çocuklar için yapılmış çeşit çeşit tabaklara, bardaklara, kaşık ve çatallara özenerek bakmaya başlar. Belki bir adım daha işi ileri götürüp bir çoğunu satın alır. Oysa BLW'de başlangıçta bunların hiçbirine ihtiyaç yoktur.

Kolay temizlenebilir bir mama sandalyesi, altına sermek için silinebilir veya yıkanabilir bir örtü ve mevsime göre kollu veya kolsuz mama önlüğü başlangıç için yeterli malzemelerdir. 

Piyasada her bütçeye uygun farklı özelliklere sahip mama sandalyesi bulunmaktadır. Tercih edilecek mama sandalyesinin devrilme riskinin olmamasına ve bebeğin kendini riskli durumlara sokmasını engelleyecek kemerinin olmasına dikkat etmek gerekir. Bunun dışında mama sandalyesi yerine yer sofrasını, bebeği sandalyeye sabitleyecek kumaşları da kullananlar var. Burada önemli olan, bebeğin dik konumda durabilmesi ve sağa sola düşme riskinin olmayacağı alternatifi seçmektir. Mama sandalyesinin artısı ilerleyen dönemlerde emeklemeye ve yürümeye başlayacak olan bebeğin sabit durup yemeğini yemesini kolaylaştırmasıdır. Aynı zamanda bebek ek gıda alırken yüzünü görmek önemlidir. kucakta yemek yiyen bebeğin karşısında yüzünü görecek birisi yoksa bu şekilde beslemek tercih edilmemelidir. Bu nedenle mama sandalyesi güvenlidir.

Mama önlüğü seçiminde kolay yıkanabilmesi, su geçirmez özelliğe sahip olması göz önünde bulunması gereken detaylardır. Kollu olması, dizlerini örtecek uzunlukta olması ve kolay giyilip çıkartılabilmesi de yine tercih sebebi olabilir.

Başlangıç için tabak ihtiyacı olmayacaktır. Bebeğinize sunduğunuz besini direkt masasına koyabilirsiniz. Tabak kullanımına başlamak istiyorsanız da vakumlu, masaya yapışan tabakları tercih edebilirsiniz. Bu sayede tabağı ter çevirip yiyecekleri dökmesinin önüne geçmiş olursunuz.

İlk ek gıdaya geçişte bebeğin, bardağı kendi başına kavrayıp içmesi zor olabilir. Bu nedenle alıştırma bardağı tercih edilebilir. Bunun yanı sıra pipetli bardak da denenebilir. Ya da hiçbirine gerek duymadan direkt bardaktan sıvı gıdalar içirilmeye de başlanabilir. Bardak seçiminde, bebeğin dişleriyle kıramayacağı kalınlıktaki cam ya da bambu gibi kırılmaz malzemeden yapılmış bardaklar tercih edilebilir. Bunların dışında CE standartına sahip sağlıklı plastikten yapılmış bardak da kullanılabilir. Yanlarında kulplarının olması bebeğin kendisinin kavramasına yardımcı olur. Kapaklı olması size taşımada kolaylık sağlar. Aynı zamanda ilk başlarda her şeyi yere atma eğiliminde olan bebekler de suyun yere dökülmesi de engellenmiş olur.

Çatal seçiminde bebekler için özel yapılmış, çelik, uçları sivri olmayan çatallar,tercih edilebileceği gibi, sağlıklı plastikten yapılmış olanlar da tercih edilebilir. Kaşık seçerken de bebeğin kolay tutabileceği küçük kaşıklar tercih edilebilir. Piyasa da bebeğin dökmeden ağzına götürebilmesi için tasarlanmış ağız kısmı  içe doğru eğimli olan modellerde mevcut. Bu şekilde bebek, sıvı gıdayı ağzına daha rahat götürebiliyor.

Yapılan araştırmalar; çift tabanlı çelik tencerenin en sağlıklı pişirme aracı olduğu ileri sürülmektedir. Çift tabanlı çelik tencereler, kapakları çok iyi kapanabildiğinden su buharı geçirgenliği ve gaz geçirgenliği bakımından başarılı bulunmaktadır.

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap