BLW'de İlk Yardım


07.02.2018

Kaşıkla beslenen bebeklere oranla BLW yöntemi uygulanan bebeklerde yiyeceğin boğaza kaçma oranı daha azdır. Bebek dik oturuyorsa, önüne uygun yiyecek verilmişse boğaza kaçma oranı çok düşük bir ihtimaldir. Yiyecekleri ağzına aldığında öğürüyor olması boğazına kaçtığı anlamına gelmez.

Öğürme, ağzına aldığı yiyecek yutamayacağı kadar büyük olduğunda, yiyeceği dışarı atmak için başvurulan bir yöntemdir. Öğürme refleksi 6 aylık bebeklerde dilin daha ön kısmındadır. Bu nedenle bebeklerde yetişkinlere göre öğürme refleksi daha çabuk tetiklenir. Öğürme refleksi bebeğin güvenli bir şekilde yemek yemeyi öğrenmesinde bir aşamadır. Büyüdükçe bu refleks boğazın arka kısmına doğru gidecektir ve bu süreçte bebekte deneyim kazanmış olacaktır.
Bebeğin boğaz yolunu yarı tıkayan bir yiyecek olduğunda, öksürmeye başlayarak yiyeceği dışarı atmaya çalışır. Öksürme sonucunda yiyecek çıkmazsa bu süreci kusma da takip edebilir. Ancak yiyecek hava yolunu tamamen kapatmışsa o zaman öğürme, öksürme ya da kusma gibi kurtulma yöntemlerinin hiçbiri işlevsel olamayacağından bu süreçte ilk yardım tekniklerinin uygulanması gerekir. Bu durumda genellikle bebek geriye yaslanmış ya da yatar vaziyette bir şey yedirilirken karşılaşılır. Bu nedenle bebeğin dik konumda olması çok önemlidir.

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap