BLW - Sıkça Sorulan Sorular


20.04.2018

 • Neden BLW?

Bebeğin kendi kendine çiğneme becerisi, el becerisi, el-göz koordinasyonunu geliştirir. Sizin sunduğunuz sağlıklı yiyecekleri keşfeder ve ihtiyacı kadar olanı yer.

Kaşıkla beslemek kötü bir şey değildir. Ancak bebeğin yediği şeyi keşfetmesini engeller. Püre ya da lapa halindeki yiyecekleri çiğnemeden yutmayı öğrenir. Bu da ileride pütürlü gıdalara geçişi zorlaştırır. Buna karşılık bebeklere kendi kendine yeme şansı verilirse, katı ve büyük parçalı şeyleri yemeyi daha çabuk öğrenirler.

Bebekler kaşıkla beslenirke daha hızlı ve normalde yiyeceklerinden daha fazla yerler. Buna bağlı olarak asıl besin kaynağı olan anne sütü ya da formül mama alımı azalır. BLW yöntemi ile kendi kendine yiyen bebek, yavaş ve istediği kadar yer. Ayrıca yerken yiyeceklerin kokusunu, dokusunu ve tadını keşfeder. Yemek seçme ihtimali oldukça azalır. Yemek bir inatlaşma konusu olmaz. Televizyon izleterek, parkta salıncakta sallanırken ya da çeşitli oyunlar yaparak yedirmeye gerek kalmaz. Ailecek keyifli yemek yemenizi sağlar.

 • BLW ne değildir?

BLW iştahsız olan bebeğinizin iştahını açan bir yöntem değildir. Kilo almayan bebeğinizin kilo almasını sağlayan bir yöntem de değildir. BLW yeni bir yöntem de değildir.

 • BLW yöntemine ne zaman başlanmalı?

Bebeğiniz 6 aylık olunca başlanmalıdır. 6 aydan önce ek gıdaya başlanan bebeklerin; enfeksiyon kapma, alerji olma riski, obezite, tansiyon ve kronik hastalıklara kapılma riski 6 ayda sadece anne sütüyle beslenen bebeklere göre daha fazladır. Bebeğiniz destekli ya da desteksiz oturabiliyorsa, çiğneme hareketi yapıyorsa, fiziksel herhangi bir sıkıntısı yoksa 6 aylıkken BLW ye başlanabilir. Herhangi bir zihinsel veya fiziksel engeli olan bebeklere blw yöntemi uygun değildir. Prematüre bebekler için ise doktora danışarak BLW yöntemi uygulamaya karar verilebilir.

 • BLW yöntemine başlarken bebeğin dişinin olması gerekli mi?

Tadım günlerinde sert olmayan haşlanmış gıdalarla başlanacağından bebeğinin dişinin olmasına gerek yoktur. Damakları gıdayı ezmek için yeterli güçtedir.

 • Ek gıdaya başlandığında anne sütü alımı azalır mı?

Bebek kendi önderliğinde ek gıdaya geçiş yapacağından başlarda doyasıya yemesi beklenen bir durum değildir. Sadece gıdaları tatma ve tanıma sürecindedir ve hala ana besini anne sütüdür. 9 aylıktan itibaren ek gıda miktarında artış olmasına bağlı olarak süt alımı azalabilir. Ama 1 yaşına kadar ana öğün anne sütü veya formül mamadır.

 • Yediklerinin boğaza kaçma riski var mı?

Kaşıkla beslenen bebeklere oranla BLW yöntemi uygulanan bebeklerde yiyeceğin boğaza kaçma oranı daha azdır. Bebek dik oturuyorsa, önüne uygun yiyecek verilmişse boğaza kaçma oranı çok düşük bir ihtimaldir. Yiyecekleri ağzına aldığında öğürüyor olması boğazına kaçtığı anlamına gelmez. Öğürme, ağzına aldığı yiyecek yutamayacağı kadar büyük olduğunda, yiyeceği dışarı atmak için başvurulan bir yöntemdir. Öğürme refleksi 6 aylık bebeklerde dilin daha ön kısmındadır. Bu nedenle bebeklerde yetişkinlere göre öğürme refleksi daha çabuk tetiklenir. Öğürme refleksi bebeğin güvenli bir şekilde yemek yemeyi öğrenmesinde bir aşamadır. Büyüdükçe bu refleks boğazın arka kısmına doğru gidecektir ve bu süreçte bebek de deneyim kazanmış olacaktır.

Bebeğin boğaz yolunu yarı tıkayan bir yiyecek olduğunda, öksürmeye başlayarak yiyeceği dışarı atmaya çalışır. Öksürme sonucunda yiyecek çıkmazsa bu süreci kusma da takip edebilir. Ancak yiyecek hava yolunu tamamen kapatmışsa o zaman öğürme, öksürme ya da kusma gibi kurtulma yöntemlerinin hiçbiri işlevsel olamayacağından bu süreçte ilk yardım tekniklerinin uygulanması gerekir. Bu durumda genellikle bebek geriye yaslanmış ya da yatar vaziyette bir şey yedirilirken karşılaşılır. Bu nedenle bebeğin dik konumda olması çok önemlidir.

 • BLW yöntemine başlarken gerekli malzemeler hangileridir?

Mama sandalyesi ve altına sermek için bir örtü, bir de önlük yeterlidir.

 • Nasıl başlanmalı?

✓ Süt veya formül mama ana öğündür. Bebeğiniz günün ilk uykusundan kalktıktan sonra anne sütü veya formül mamayla karnını doyurun.

✓ Yarım ya da 1 saat sonra mama sandalyesine oturtun.

✓ Kolayca tutabileceği ve ağzına götürebileceği parmak boyunda (yaklaşık 5cm boyunda) yiyecekler sunun.

✓ 7-8 aya kadar parmaklarıyla küçük yiyecekleri tutamayacaklarından avuçlarıyla rahat kavrayacakları yiyecekler sunun.

✓ Her gün bir yiyecek verip 3 gün aynı yiyeceği vermeniz hem alerjik reaksiyonu gözlemlemenizi kolaylaştırır hem de bebeğin verdiğiniz yiyeceğe karşı damak tadının gelişmesini sağlar. İlk gün verdiğiniz yiyeceğe hiç dokunmasa da 2. Veya 3. Gün aynı yiyeceğe karşı ilgisi artabilir.

✓ Siz de bebeğinizle beraber yemeğe oturun. Bu şekilde sizi taklit ederek yemeye çalışacaktır.

✓ Bebeğinize yeterli zaman tanıyın. İlk başlarda yemek onun için bir oyundur. Bu süreçte yiyeceği mıncıklayacak, yere atacak, ağzına alsa bile muhtemelen dışarı çıkartacak. Bunları göz önünde bulundurup beklentilerinizi en alt seviyede tutun.

 • Su vermeye nasıl başlanmalı?

Anne sütünde yeterli su olduğundan 6 ay öncesinde bebeklerin su ihtiyacı karşılanır. Ek gıdaya başlanmasıyla beraber ek gıdalardan sonra su verilmeye başlanabilir. Bunun için alıştırma bardakları veya biberon kullanılabilir. Bardak kullanılacaksa kolay kırılabilen çay bardakları yerine bambu ya da fincan tercih edilmelidir.

 • 4 ya da 5 aylıkken püre, muhallebi ya da meyve sularıyla ek gıdaya başlanan bebeklerde BLW yöntemine geçiş olabilir mi?

Ek gıdayı kesip anne sütü veya formül mamayla devam edip 6 aylık olunca ilk kez ek gıdaya başlıyor gibi BLW yöntemi ile devam edebilirsiniz.

 • 8 aylık ve daha büyük olan ve püre, muhallebi ile başlanan bebeklerde BLW yöntemine geçiş olabilir mi?

Kaşıkla beslenen bebekler çiğnemeye ihtiyaç duymadan yutmayı öğrenmiş olan bebeklerdir. Hızlıca yutup yiyeceği bitirirler. O nedenle başlarda eline yiyeceği verildiğinde çiğnemek zorunda kalacağından sinirlenebilirler. Bu nedenle bebek aç değilken ara öğünlerde kendi kendine yeme fırsatları yaratılabilir. Her zamanki püresinin yanında yemek vakitlerinde ve ara öğünlerinde eline alıp yiyeceği yiyecekler sunun. Bu süreçte püresinin kıvamını da her geçen gün katılaştırmayı ihmal etmeyin. Kendi kendine yemeyi keşfettikçe püreye olan ilgisi azalacaktır. Kendi kendine karnını doyurmayı öğrenene kadar püre ile desteklemeye devam edin.

 

Kaynak:

https://www.babycenter.com/0_baby-led-weaning-an-alternative-approach-to-starting-your-ba_10419206.bc

http://www.babyledweaning.com/some-tips-to-get-you-started/

http://www.rapleyweaning.com/assets/Sitting_upright.pdf

http://www.journalagent.com/terh/pdfs/TERH_15_2_111_115.pdf

 

 

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap