BLW Yöntemi Nasıl Uygulanır? - Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?


20.04.2018

BLW (ingilizce açılımı Baby Led Weaning) Bebek Önderliğinde Ek Gıdaya geçiş olarak tanımlanabilir. Bu da şu demek; 6 ay boyunca sadece anne sütü veya formül mamayla beslenen bebeklerimize bazı doktorların önerdiği gibi bir anda günde 3 öğün ek gıda sunarak bunları YEDİRMEYE çalışmıyoruz. Günde bir kez bir öğün mevsim meyvelerini ve sebzelerini fırında veya buharda pişirerek bebeğin kavrayabileceği gibi parmak şeklinde kesip bebeğe veriyoruz ve onun o yiyeceği dokunarak kavramaya çalışarak ağzına götürmesini, bir süre sonra parça kopararak çiğnemeye çalışmasını takip ediyoruz.

Bunu yaparken gözümüzü üzerine dikip kaygılı bakışlarla izlemiyoruz ama boğazına kaçmaması için mutlaka gözümüzün önünden ayırmıyoruz. Sıvı gıdaları( yoğurt. çorba gibi) bardakla veya kaseyle içmesine yardımcı oluyoruz ama yine boğazından aşağı dökmüyoruz, ağız hizasında tutup kendinin yönlenmesini ve kendi istediği miktarda içmesini bekliyoruz. Tüm bunları yaparken de amacımız bebeğimizin yiyeceklerin tadını keşfederek, el - kol kaslarını ve göz kordinasyonunu geliştirerek kendi kendine beslenmeyi öğrenmesine yardımcı olmaktır.

 

  • Bebekle beraber mümkünse aynı sofrada oturmaya özen gösteriyoruz. Birlikte yemek yemeyi şimdiden aşılamış oluyoruz  Bizi taklit etmeye çalıştıkları için ilk aşamada belirgin şekilde yiyerek bebeğimize örnekleme yapıyoruz. Asla ısrarcı olmuyoruz. Başlangıçta özellikle sabırlı olmamız çok önemli. Bebek verdiğimiz gıdalarla doymayacak. Amaç tanıması, tatması... Asıl gıdaları anne sütü ya da formül mama. Zamanla hangi büyüklükte parça koparmaları gerektiğini öğreniyorlar. Öğürme refleksleri muazzam. Fırsat verirseniz kendi kendine yemeyi her bebek başaracaktır. Bir gıdayı sevmezse bir kaç gün ara verdikten sonra tekrar deneyebilirsiniz. Sevmedi diyip vermemek ya da ısrarla vermek değil. Aralıklarla sunmak çok işe yarıyor.

 

  • İlk önce mama sandalyesine oturttulan bebeğin aç olmaması gerekir.Çünkü katı gıdalara geçişin ilk haftalarında yemek vakitleri bebeğin doyması için değil,oynamak,paylaşmak,tatmak,dokularını öğrenmek içindir.yemek yeme değil oyun zamanıdır.bebeğiniz açsa veya uykusu varsa yiyecekleri keşfedemez, sinirli ve mutsuz olacaktır.İlk aylarda bebeklerinizin yeme vakitlerini ayarlamanıza gerek yoktur. Ya da illa akşam yemek vakitlerinde sizinle oturmasına gerek yok. Yapmanız gereken beslenme becerileri geliştirmesi için sürekli ona farklı tatlar sunmak. Bebeğinizin yiyeceklere olan ilgisi çok fazla olabilir,bazen de hiç olmayabilir.ya da çok severek yediği bir yiyeceği bazen hiç yemek istemeyebilir. Birkaç gün ara verdikten sonra tekrar aynı yiyeceği teklif edebilirsiniz. 6 aylık bebekler parmaklarını tam kullanamadığından bir şeyi tutmak için elinin tamamını kullanırlar. Bu nedenle yaklaşık 5 cm boyunda elleriyle tutabilecekleri kalıntıkta yiyecekler vermek lazım. Sebze verdiğinde ne elinde alındığında dağılacak kadar yumuşak ne de dişleyemeyecekleri kadar sert olmalıdır. Vitamin açısında buharda pişirme tercih edilmeli buna ilave olarak fırında ya da çok az yağla tavada pişirebilirsiniz.9 aylıktan sonra baş ve işaret parmaklarını da kullanabildiklerinden üzüm,bezelye gibi taneli yiyecekleri de verebilirsiniz.
  • Bir defada çok fazla yemek sunarsanız dikkati dağılabilir,o nedenle az çeşit sunmalısınız. Ana öğünün süt ya da formül mama olduğunu unutmadan her istediğinde bunları bebeğinize vermelisiniz .Her yemek vaktine bebeğinizide dahil etmeniz sizi taklit ederek öğrenmesini kolaylaştırır.alerji riskine karşı üç gün aynı yiyeceği vererek bebeğinizi gözlemlemelisiniz.1 yaşına kadar bebeğinizin çok fazla yemesini beklemeyin.6-9 ay arasında ki bebeklerde öğürme refleksi dilin üst kısmındadır. O nedenle bebeğinizin öğürmesi yiyeceğin soluk borusuna kaçtığı anlamına gelmez.öğürerek,öksürerek ya da kusarak yiyeceği çıkartabilirler.ama her koşulda bebeğinize uygun yiyecekler verip gözünüzü hiç üzerinden ayırmamalısınız ve her ihtimale karşı boğulmalara karşı müdehale yöntemlerini öğrenmelisiniz. Bebeğiniz tatlı olan şeyleri çok yüksek ihtimalle seveceğinden önceliği mevsim sebzelerine vermelisiniz. Bunun yanında gün kurusu,avokado,yoğurt,kefir gibi yiyecekleri de 6 aydan sonra sunabilirsiniz. Yoğurt,kefir ve çorbaları kaseyle,bardakla ya da kaşığı uzatıp kendi ağzını açmasını bekleyerek yedirebilirsiniz. Tuz,şeker,hazır yiyecekler,cips gibi tuzlu atıştırmalıklar,ketçap,mayonez,konserveler,hazır et ve tavuk suları,kola,kahve gibi yiyecekleri mümkünse hiçbir zaman, yumurtanın beyazı,domates,narenciye ve sütü en az bir yaşına kadar bebeğinize vermeyiniz. Meyve sularını oluşturmak için birden çok meyve kullanıldığından içindeki şeker miktarı çok fazla olur, o yüzden meyve suyundansa meyvenin kendisini direkt vermeyi tercih edin.

 

Kaynak : 

http://www.rapleyweaning.com/assets/blwleaflet2.pdf

https://www.babycenter.com/0_your-childs-feeding-timeline_10356968.bc

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap