BLW'ye Sonradan Başlama


07.02.2018

BLW yöntemi esasında katı gıdaya geçildiği andan itibaren benimsenerek, kademe kademe ilerlenen bir yöntemdir.

Amaç ilk olarak doğada her canlıda olduğu gibi, insanın da içinde bulunan "hayatta kalma" içgüdüsünü ve buna bağlı olarak yemek yeme dürtüsünü harekete geçirmektir. Başından beri bu yöntemle beslenen bebekler acıktıklarında, önlerine yemek konulduğunda onu ağzına götürüp midesine indirmeyi gayet doğal bir akış içerisinde yaparlar.

Fakat beslenme işi ebeveynin kontrolünde olan bir bebeğin, karnını kendi kendine doyurma içgüdüsüne büyük ölçüde ket vurulduğu için onların zaten doğalarında var olan bu süreci yeniden keşfetmesi için belli bir zaman dilimine ihtiyaçları vardır. Bu noktada ebeveynlere tavsiyelerimizin en başında "sabır" ve "kararlılık" geliyor.

Daha önce belki de yemeğine hiç dokunmamış bir bebeğin, önüne konulan yiyeceğin onun için oyuncaktan öte bir şey olmadığını normal karşılamamız gerekiyor. Bu süreçte en büyük iş, bebekten öte ebeveyne düşüyor.
Öncelikle belirli bir yemek saati düzenlenmesi gerekiyor. Bu saatler bebeğin normal düzeyde acıktığı saatlere denk getirilmelidir. Daha çok yesin ümidiyle bebeğin daha çok acıkmasını beklemek doğru bir yol olmadığı gibi, bebeğin agresifleşerek yemek sürecini keyifsiz geçirmesine neden olacaktır. Yemek saati geldiğinde ailece (ya da bakan kişi/kişiler ile birlikte) sofraya oturulup birlikte yemek yenmesi, bebeğin sofra düzenine alışmasına ve düzenli bir yemek kültürü edinmesine yardımcı olmaktadır.
Daha önce hiç BLW ile tanışmamış bir bebeğin önüne konulan yiyeceği kendi kendine yemesi hemen beklenmemeli, ebeveyn destekli olarak gidilmeye devam edilmelidir.

Ebeveyn bebeği beslerken kesinlikle zorlamamalı, oyun ve kandırma yöntemi ile bebeğin ağzına yiyecek sokmamalı, onun mutlaka istekli bir şekilde ağzını açmasını beklemelidir. Aynı zamanda bebeğin kendi kendine yemesi için önüne yemeğini koyup, keşfetmesine, gerekirse oynamasına, ağzına götürmesine sabırla bekleyerek izin vermelidir. Bu sırada ebeveyn tamamen bebeği beslemeye odaklanmaktan kaçınarak kendisi de aynı anda yemeğini yiyerek bebeğine örnek teşkil etmelidir.

Bebeklerin taklitle öğrendiklerini göz önünde bulundurarak, yemek yerken abartılı ağız şapırdatmaları, el kol hareketleri onun dikkatini çekecek, aynı zamanda yemek ile keyifli bir ilişki kurmasına yardımcı olacaktır.
Sofrada ebeveynin tutumu çok önemlidir. Bebek yemeğini ağzına götürmediğinde ve yemediğinde onu azarlamak, gergin tonlamalarla onu uyarmak, saldırgan tavırlar sergilemek, bebeğin yemekle arasında kurduğu ya da kuracağı güzel bağı bozabileceği için ebeveyn bu tür davranışlar sergilememelidir. Sabırla, şefkatle ve kararlılıkla ilerlendiğinde her bebeğin kendi kendine yemek yiyebileceği günlerin görüleceğinden emin olabilirsiniz.

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap