Çatal Kaşık Kullanımı


07.02.2018

BLW yönteminde ebeveynlerin hevesle beklediği şeylerden biri de, bebeğin yemeğini çatal, kaşıkla yemeğe başlamasıdır. Bu bir anne için emeklerinin karşılığı gibidir. Aynı zamanda bebeğin eliyle yemek yemesi sorularının da cevabının verilmesi niteliğinde bir gelişmedir.

Bebeğin kaşığı ve çatalı tanıması, işlevini kavrayabilmesi biraz zaman alır. Önceleri kaşık-çatal, onlar için bir oyuncaktan farklı değildir, ancak her şeyi ebeveyni taklit ederek öğrenen bebek için çatal-kaşık kullanması da çok zaman almayacaktır.

Nasıl Başlanır?

Kaşığa nazaran çatal kullanımı bebekler için daha kolaydır. Bu nedenle öncelikle çatalla tanışır. 9-10 aylıktan itibaren bebeğinize sunduğunuz yemeğin yanına çatalı da ilave ederek işe başlayabilirsiniz. Bu süreçte bebek kaşık-çatala hiç tepki vermeyebilir ya da tam tersine elinde tutmaya çalışıp, tüm yemeği yere dökmek için kullanabilir. İlk başta besinlere çatalı siz batırıp bebeğinize sunarak ona yardımcı olabilirsiniz.  Her bebekte farklı olmakla birlikte genellikle 2-3 ay gibi bir sürede çatalı ustalıkla kullanmaya başlayabilirler. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta çatalın bebeğinize zarar vermeyecek malzemeden yapılması ve ergonomik olmasıdır.

Kaşık kullanımı ise çatala göre daha fazla kas becerisi gerektirir. Kaşığı düz tutabilmek, tabağa daldırıp içini doldurabilmek, dökmeden ağzına götürmek birçok beceriyi de beraberinde getirir. Bu nedenle çorba gibi sıvı yiyeceklerdense mıhlama gibi daha yoğun kıvamda ki besinleri kaşıkla yemek bebekler için daha kolaydır. 1 yaşından itibaren masasına kaşığı koyabilir, kaşık kullanımına teşvik etmek için, bebeğinizin elinden tutup onu zorlamadan, ağzına yiyeceği götürmesine yardım edebilirsiniz. Bebeklerin kolay kullanabilmesi için üretilmiş ağzı yan kaşıklarda mevcut, bu tarz kaşıkları da tercih edebilirsiniz.


Her beceride olan bireysel farklılıklar, kaşık-çatal kullanımı için de geçerlidir. Bebeklerin tercihleri farklılık gösterir. Bazı bebekler 1 yaşından sonra ustalıkla kaşık-çatal kullanımına geçerken, bazı bebekler daha geç bu beceriyi kazanabilirler. Her konuda bebeğinize fırsat verdiğiniz gibi bu konuda da onu destekleyip zorlamadan süreci başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap