Çatal Kaşık Kullanımı


07.02.2018

Blw annelerinin hevesle beklediği şeylerden biri de, bebeğinin çatalıyla, kaşığıyla büyük insan gibi oturup yemeğini yemesidir. Bu bir anne için başarının ve emeklerinin son aşamasıdır. Blw de en çok eleştirilen bebeğin elle yemesi sorularının da cevabının verilmesi niteliğinde bir adımdır.

Bebeğinizin kaşığı ve çatalı tanıması, işlevini kavrayabilmesi biraz zaman alır. Önceleri kaşık-çatal, onlar için bir davulun tokmağından öte değildir ve tabaklarla, masayla davul çalması da pek güzel olur.

Nasıl başlamalı peki?

9-10 aylıktan itibaren bebeğinize sunduğunuz yemeğin yanına çatal-kaşığı da ilave ederek işe başlayabilirsiniz. Bu şekilde her şeyi ebeveyni taklit ederek öğrenen bebeğin bunu da taklit edebilmesi için fırsat vermiş olursunuz. Bu süreçte bebek kaşık-çatala hiç tepki vermeyebilir ya da tam tersine elinde tutmaya çalışıp, tüm yemeği yere dökmek için kullanabilir.Çatal kullanımı,kaşığa göre daha kolay olduğundan, ilk başta besinlere çatalı siz batırıp bebeğinize sunarak ona yardımcı olabilirsiniz.  Bu şekilde 2-3 ay gibi bir sürede çatalı ustalıkla kullanmaya başlayabilirler.

Kaşık kullanımı ise çatala göre daha fazla kas becerisi gerektirir. Kaşığı düz tutabilmek, tabağa daldırıp içini doldurabilmek, dökmeden ağzına götürmek birçok beceriyi de beraberinde getirir. Bu nedenle çorba gibi sıvı yiyeceklerdense mıhlama gibi daha yoğun kıvamda ki besinleri kaşıkla yemek bebekler için daha kolaydır. Kaşık kullanımına teşvik etmek için, bebeğinizin elinden tutup ağzına yiyeceği götürmesine yardım edebilirsiniz. Bunun yanında bebeklerin kolay kullanabilmesi için üretilmiş ağzı yan kaşıklarda mevcut. Bu tarz kaşıkları da tercih edebilirsiniz.

Her beceri de olan bireysel farklılıklar, kaşık-çatal kullanımı için de geçerlidir.Bebeklerin tercihleri farklılık gösterir. Bazı bebekler 1 yaşından sonra ustalıkla kaşık-çatal kullanımına geçerken, bazı bebekler 2 yaşında hatta 3 yaşında bile bu beceriyi kazanabilirler.  Her konuda bebeğinize fırsat verdiğiniz gibi bu konuda da onu destekleyip zorlamadan süreci başarıyla tamamlayabilirsiniz.

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap