Ek Gıda Sürecinde Kabızlık


20.04.2018

Her ne kadar direkt olarak BLW yöntemi ile ilgili olmasa da, özellikle kolay sindirilen anne sütü alan bebeklerde ek gıdaya geçişte  kabızlık problemi sıklıkla görülmektedir. 

Kabızlıkla karşılaştığınızda şüphelenebileceğiniz durumları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Bebeğin alerjik olması:Diğer belirtilerle (döküntü, kızarıklık, pişik, konak artışı, deride pul pul görüntü vb) birlikte görülürse alerjiden şüphelenebilirsiniz.
  2. Bebeğin ek gıdaya hazır olmaması: 6. ay dolduğunda başlamış olmanıza rağmen her bebeğin sindirim sistemi aynı hızda gelişmeyebilir. Bu nedenle en erken 6. ayda başlanmalıdır ama kabızlık problemi devam ediyorsa, ek gıdayı kesip bir süre sonra tekrar deneyebilirsiniz. 
  3. Kabızlık yapan yiyecekler : Muz, patates gibi kabızlık yapma ihtimali olan besinlere dikkat etmek gerekir. Kabızlıkla karşılaştığınızda bu yiyecekleri vermeyi kesmelisiniz. Yağlı yapısı nedeniyle kabızlığa iyi geldiği düşünülen avokado da bazı bebeklerde kabızlık yapabilmektedir. Sıvı alımı ve lif yönünden zayıf beslenme de kabızlığa neden olabileceğinden özellikle sıvı alımına ve lifli besinler tüketilmesine özen gösterilmelidir.
  4. Popoda çatlak: Eğer bebeğiniz kaka yapmakta zorlanıyorsa popoda çatlak olabilir. Bu durumda canı acıyor ve kaka yapmamaya çalışıyordur.
  5. Anatomik yapı: Bazı kız bebeklerde anatomik yapıdan kaynaklanan anüste kaka birikmesi sorunu görülebiliyor. Genelde yaşı büyüdükçe bu sorun ortadan kalkıyor ancak bazen cerrahi müdahale gerekebiliyor. Normal dışkılamayı engelleyen makat darlığı ya da normal dışkılamayı sağlayan sinirsel yapının oluşmaması gibi organik nedenlerle de kabızlık oluşabilir. Bu  gibi durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

 

Neler Yapılabilir?

Öncelikle kabızlığa sebep olabilecek organik neden araştırılmalıdır, bu nedenle uzmana başvurulmalıdır.  

Kuru kayısı, kuru erik, koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pancar yaprağı, pazı gibi), armut gibi kabızlığa iyi gelebilecek gıdaların  tadımını öne alınabilir. Kuru meyveleri ılık suda bekletip, beklettiğiniz suyu gün içerisinde içirmeye çalışabilirsiniz. Mutlaka sık sık emzirilmeli, sıvı alımına dikkat edilmelidr. 

Ilık suyla banyo yaptırıp karnına masaj yapabilirsiniz. (Ayşe Öner'in gaz masajı) Bebeğin bağırsaklarını çalıştırabilecek egzersiz yaptırabilirsiniz. Popo kesinlikle uyarılmamalıdır, bu son derece tehlikelidir. 

Kabızlık ek gıdaya bir tepkidir, çözümü ise nedenini tespit ederek aramak daha doğrudur. Eğer ek gıdayı kestiğinizde kabızlık problemi ortadan kalkıyorsa mutlaka bir süreliğine ara verin. Neyin kabızlığa sebep oduğunu bulmaya çalışın.  

 

Kaynak:

https://makale.doktorsitesi.com/bebeklerde-ve-cocuklarda-kabizlik

https://mediviahospital.com.tr/Cocuklarda-Kabizlik-369

 

 

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap