Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanır


26.04.2018

Beslenme ile ilgili refleksler gelişimin farklı basamaklarında ortaya çıkar. Arama, emme, yutma refleksleri beslenmeyi kolaylaştırırken, dil ile itme refleksi (gag reflex) katı besinlerin alımını zorlaştırır.

Altıncı aydan önce süt çocukları, besini lokma haline getirme, yutağa gönderme ve yutma için gereken nöromüsküler uyuma sahip değildir. Katı gıdaları alabilme ve yutma için gereken vücut duruşunun sürmesini sağlayan oturma yeteneği henüz kazanılmamıştır.

Bebekler yaklaşık beşinci ayda ellerine aldıkları cisimleri ağızlarına götürebilir, çenenin yukarı aşağı hareketi ile ağız içindeki besinleri ezme (munching) ve dişlerin görünmeye başlaması ile çiğneme yetenekleri gelişir.  Hemen sonra el becerilerinin de gelişmesi (bardak, kaşık tutma v.s) bebeği bir yaş civarında aile sofrasına hazırlar. Yeme işlevi ile ilgili becerilerin zamanında ortaya çıkmadığı durumlarda, beslenme ile ilgili davranış sorunları ve beslenme bozuklukları sonraki yıllarda da sürebilmektedir.

Aynı zamanda süt çocuklarında mide, bağırsak ve pankreas enzimleri erişkin düzeye ulaşmamıştır.Geçiş besinlerinin başlandığı altıncı ayda sindirim sistemi; yağ, protein ve nişastanın etkin sindirimi ve emilimi için yeterli derecede olgunlaşmıştır.

EK GIDAYA ERKEN BAŞLAMANIN ZARARLARI

Erken başlanan tamamlayıcı besinler anne sütü yapımını azaltarak, yetersiz enerji ve besin alımına neden olur.

Ayrıca, hijyenik olmayan koşullarda hazırlanan, mikroorganizmaların bulaştığı besinler ishallere yol açarak malnütrisyonu kolaylaştırır.

Bağırsağın tam olgunlaşmamış olması nedeni ile hem ishal hem de alerji gelişir.

 

Kaynak: 

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bebeklerde-ek-gidaya-gecis

"ANNE SÜTÜ VE BESLENME Dr. Salih Zekeriya KARSLIOĞLU" https://slideplayer.biz.tr/slide/5247532/

 

 

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap