Ev Dışında BLW Nasıl Sürdürülür


29.09.2018

Bebeğin ek gıdaya geçtiği andan itibaren aileyle aynı sofrada yer almasının,  bilişsel ve motor becerilerini geliştirmesi gibi pek çok güzellikleri olsa da bu sürecin ilk zamanlar, özellikle ilk 3 ay, pek de kolay olmadığını söyleyebiliriz. Bebeğin ek gıdayı mıncıklayıp dağıtarak keşfetmeye çalışması; nesneleri henüz parmaklarıyla değil elleri ve kollarıyla kavramaya çalışması nedeniyle her yerini yemeğe bulaması çoğu öğün banyoda sonlanabilir.

EV DIŞINDA BLW NASIL SÜRDÜRÜLÜR?

BLW yöntemi doğru anlaşılıp uygulandığı zaman hem bebekler hem de aileler için pek çok kazanımların kapısını açar. Bebekler, herhangi bir şeyi yemeye zorlanmadıkları için katı gıdaya kendi istedikleri hızda ve eğlenerek geçiş yaparken, aileler de bebeklerine güvenmenin verdiği rahatlıkla bebeklerinin gelişimi konusunda endişe etmeden bu süreci huzurlu bir şekilde atlatırlar.

Bebeğin ek gıdaya geçtiği andan itibaren aileyle aynı sofrada yer almasının bilişsel ve motor becerilerini geliştirmesi gibi pek çok güzellikleri olsa da bu sürecin ilk zamanlar, özellikle ilk 3 ay, pek de kolay olmadığını söyleyebiliriz. Bebeğin ek gıdayı mıncıklayıp dağıtarak keşfetmeye çalışması; nesneleri henüz parmaklarıyla değil elleri ve kollarıyla kavramaya çalışması nedeniyle her yerini yemeğe bulaması çoğu öğün banyoda sonlanabilir. Her şeye rağmen bunun da öğrenmenin bir parçası olduğunu bilen aileler, bu sürecin geçici olduğunu bilerek çokça da sabrederek bu süreci daha fazla yorularak da olsa atlatırlar.

Gel gelelim, evdeyken ortalığın patates veya avokado püresine bulanmasını ya da bebeğin tüm vücuduna yoğurt maskesi yapmasını hoşgörsek de dışarıdayken bu durumla nasıl baş edeceğimizi şaşırabiliriz. Bir başkasının evindeyken veya bir restoran ya da oteldeyken her an bebeğe duş aldırma imkanı olmayacağı gibi bu, anne için de kolay olmaz. Ama merak etmeyin, durum sandığınız kadar vahim değil. Özellikle yeni başlayanlar için sıkıntılı görülen bu anlar , biraz deneyim ve pratiklik kazanınca kolaylıkla altından kalkılabilir bir hal alır. Peki ev dışında BLW uygulamayı sürdürmek için neler yapılabilir?

  • Gideceğiz yer başka bir ev ortamı olacaksa ve bebeğiniz henüz 9 ayı doldurmadıysa, evden çıkarken bebeğiniz için hazırladığınız yiyecekle birlikte yanınıza bir metrelik bir örtü , bir bone veya bandana, bir de kollu önlük alırsanız bebeğinizin yaratacağı dağınıklığı belli bir alanla sınırlayarak saçlarını yemeğe bulamasını önleyebilirsiniz.Yemekten sonra bebeğinizin sadece ellerini ve yüzünü yıkayarak yemek artıklarından kurtulabilirsiniz. Alternatif olarak sevdiği bir çorbayı minik bir kavanoza koyarak gittiğiniz yerde bardak veya kaseyle içmesine destek olarak da en az dağınıklıkla o öğünü atlatabilirsniz. Bebeğiniz evdeyken bile önlük takmayı sevmiyor, hemen çıkarmaya çalışıyorsa bu durumda babasının eski bir tişörtünü yemek saatleri için feda ederek bebeğinizi baştan ayağa koruyacak bir önlük haline getirebilirsiniz.

 

  • Gideceğiniz yer bir restorant veya otel ise, bebek dostu bir mekan olmasına özen göstermelisiniz. Bunu da öncelikle mama sandalyesi olup olmadığını ve menülerinde bebeklerin de yiyebileceği yiyeceklerin olup olmadığını sorarak öğrenebilirsiniz. Bazı mekanlar bebek menüsü olarak çeşitli püreler ve çorba karışımları sunsa da BLW bebeklerinin bunlara ihtiyacı yoktur. Tuzsuz veya şekersiz olarak hazırlanmış sağlıklı yemekler veya ev yapımı yoğurt bulunan mekanlar sizin için yeterli olacaktır. Bebek menüsü bulunduran mekanlar şu an için yaygın olmadığından bebeğinizin yemeğini yanınıza almanız her halükarda daha güvenli olabilir. Temizlik için ise aldığınız mama sandalyesinin tepsisini organik bir sprey temizleyici ile temizleyip ıslatılmış kağıt mendil ile durulayabilirsiniz. Bebeğinize bir bandana takmak ve yine bir önlük veya eski bir Tshirt giydirmek de yemek sonrası temizliği kolaylaştıracaktır. Yere dökülenler için ise mekanda kedilerin olması büyük avantaj olsa da görevlilerin anlayışlı olması yeterlidir. Yine de kalkarken bir miktar bahşiş de gönül almak için iyi bir jest olabilir. 

 

 

  • Her şeyden önemlisi ise, bebeğinizin kendini en çok kirlettiği bu dönemde temel besin kanağının hala anne sütü yokluğunda ise formül süt olduğunu bilerek gittiğiniz yerde de istediği kadar emzirebileceğinizi unutmamanızdır. Hiçbir şekilde yemek için uygun bir ortam bulamadığınızda veya aniden evden çıkmak zorunda kalarak yanınıza bir şey alamadığınız durumlarda bile bebeğinizin en sağlıklı gıdası anne sütü ya da maması her zaman yanındadır ve onu doyurmak için yeterlidir.

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap