Glisemik Endeks


12.02.2018

Özellikle ara öğünlerde veya iyi bir ana öğüne ayrılacak yeteri kadar vakit olmadığında karşımıza çıkan fast food tarzı yiyecekleri yedikten sonra hızla tekrar acıktığımızı herkes fark etmiştir. Bu durum yediğimiz besinlerinin glisemik endeksinden kaynaklanmaktadır.

Ekmek, makarna, beyaz pirinç, çikolata ve şekerlemeler gibi glisemik endeksi yüksek gıdalar yoğun karbanhidrat içerdikleri için bu gıdaları aldıktan sonra hızla yükselen kan şekerimizi dengelemek için vücudumuz tarafından salgılanan insülin sebebiyle kısa bir süre sonra kan şekerimiz yine normalin altına düşmekte ve biz tekrar açlık hissetmeye başlarız.  Tekrar karbonhidrat, tekrar insülin derken sık sık yemek yeme neticesinde obezite ve diyabet riskiyle karşı karşıya kalırız.

Oysa  biraz et ürünleriyle beraber bir porsiyon sebze ve ve bir dilim tam tahıllı ekmek veya peynirli tam tahıllı bir sandviç gibi protein ve liflerle desteklenmiş ve  kompleks karbonidratlar tercih edilerek tüketilen bir yemek sonrasında vücudumuz daha az insülin salgılayarak daha uzun süre sabit bir kan şekeri oranına sahip olmamızı sağlayarak daha uzun bir tokluk süresi sağlayacaktır.

 

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/296448

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap