Öğürme Refleksi


07.02.2018

BLW yöntemine başlarken bir çok ebeveyn bebeğinin katı gıdaları kolaylıkla yutup yutamayacağı konusunda endişelidir. Kulağa ilginç gelebilir ama bebeğe ayına uygun yiyecekler verildiği takdirde BLW yönteminin klasik beslenmeden daha güvenli olduğuyla ilgili çalışmalar vardır.

BLW yöntemi doğru uygulandığında bebeğinizi riske atan bir yöntem olmadığı gibi, klasik yöntemden daha az risklidir diyebiliriz. Çünkü kontrol bebeğinizdedir ve yiyeceği istediği kadar ağzında tutup yumuşatabilir veya çiğneyebilir. Bu da yediği şeyi yutması için gerekli hazırlığı yapabilmesine ve ağzındaki lokmanın büyüklüğü konunsa farkındalık kazanmasına imkan verir. Kontrolün tamamen ebeveynde olduğu kaşıkla besleme yönteminde ise bebek ne yediğini göremediği gibi beslenme hızına da karışamadığı için aceleyle ağza dökülen sıvıların bebeğin boğazında kalma riski daha fazladır.

Öğürme refleksiyle ilgili bir diğer husus da bebeğin öğürme duyusunun ilk aylar dilinin ortasında yani boğazına çok yakın olmamasıdır. Bu durum katı gıdaya geçişin ilk dönemlerinde bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Çünkü henüz parmaklarını çok iyi kullanamadıkları ve lokma boyutunu iyi ayarlayamadıkları bu dönemde yutamadıkları bir parçayı boğazına yaklaşmadan çıkarabilirler. İlerleyen aylarda ise bu nokta yetişkinlerde olduğu gibi boğazın arkasına doğru kayar ve bebekler eğer daha önce katı gıdaları yemek için fırsat verilmemişse ilk denemelerde boğazında kalma riskini arttırır.

Bu dönemde bebeğe güvenli bir geçiş evresi yaşatmak için sunulan besinler yeterince yumuşatılmalıdır. Bebeğiniz elindeki yiyeceği ağzında damaklarıyla ezerek püre haline getirebilmelidir. Bunun için dişerinin çıkmış olmasına da ihtiyacı yoktur,çünkü bebeklerin damakları da yiyecekleri ezmek için yeterince güçlüdür. Bebeğiniz ilk denemelerinde yiyeceği ağzına sokar sokmaz öğürebilir. Bu onun boğulduğunu işaret eden bir durum değildir. Aksine vücudu kendini korumaya programlanan bir içgüdüyü harekete geçirmektedir. Şöyle ki; bebeklerin öğürme noktası dillerinin tam ortasındadır ve dil, o ana dek alışık olmadığı bir cisimle karşılaşınca hemen hayatta kalma tepkisini yani öğürme refleskini harekete geçirir. Bu refleks zamanla bizlerdeki gibi küçük dilin çevresine doğru ilerler.

Bebeğiniz öğürdüğünde ya da öksürdüğünde hemen müdahale etmek yerine kısa bir süre onu gözlemleyin. Öksürmesi veya öğürmesi nefes yolunun açık olduğunu ve bebeğinizin o parçayı çıkarmaya çalıştığını gösterir. Ancak birkaç denemeye rağmen hala aynı tepki devam ediyor ve nefes alamadığını görüyorsanız onu mama sandalyesinden kaldırın ve gerekli ilk yardım müdahalelerini uygulayın.

İlk yardım eğitimi sadece ek gıdaya geçiş için değil, küçük çocuklarla evde yaşanabilecek her türlü kaza ihtimaline karşı tüm ebeveynlerin alması gereken hayati bir eğitimdir. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29205569

https://www.sarahremmer.com/choking-and-baby-led-weaning-what-you-need-to-know/#sthash.1DADEvci.RBHf0Lg7.dpbs

http://pediatrics.aappublications.org/content/138/4/e20160772

 

 

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap