Prematüre Bebeklerde Beslenme ve BLW Yöntemi


05.08.2018

Prematüre, olgunlaşma öncesi anlamına gelen bir kelimedir. Doğum olayı düşünüldüğünde olgunlaşmadan doğan bebekler için kullanılan bir tabirdir.

Yazımıza önce prematürenin tanımını yaparak başlayalım. Prematüre, olgunlaşma öncesi anlamına gelen bir kelimedir. Doğum olayı düşünüldüğünde olgunlaşmadan doğan bebekler için kullanılan bir tabirdir. Miyadında yani zamanında beklenen doğumun 38-42 haftalar arası olduğu düşünüldüğünde 37 hafta öncesi doğan bebekler prematüre bebek grubunda değerlendirilmektedir.

Prematüre bebekler anne karnındaki gelişim sürecini ve gelişim görevlerini tam olarak yerine getiremeden doğdukları için miyadında doğmuş bebeklerden daha hassas bir bakım sürecine tabi olmaları gerekmektedir. Prematüreliğin de dereceleri bulunmaktadır ve hassasiyet bu dereceye göre değişkenlik göstermektedir.

Miyadında doğmamış bebekler daha yoğun bir anne sütü alımı, gerekli durumlarda destekleyici mamalarla başlayan bir beslenme sürecine tabi tutulurlar. Almaları gereken yağ ve protein miktarı aydaşlarını yakalayabilmeleri için miyadında doğan bebeklerden daha fazla olabilir. Bu da sıkı bir doktor takibinde olmaları gerektiği anlamına gelir.

Her bebekte olduğu gibi prematüre bebekler de maksimum düzeyde anne sütü almalıdır. İlk altı ay anne sütü alımı prematüre bebeklerde de çok önemlidir. 6 ay sonrasındaki ek gıdaya başlama durumu ise doktor kontrolünde ve doktor tavsiyesiyle olmalıdır.

Prematüre bebeklerin gelişim sürecinde alması gereken tek yol kalori tamamlamak ve boy-kilo-baş çevresi gelişiminde miyadında doğan aydaşlarını yakalamak değildir. Aynı zamanda anne karnında tamamlayamadıkları kas ve kemik gelişimini de tamamlamaları gerekecektir. Bu nedenle bütün doktor kontrolünde ilerlenmiş beslenme programına rağmen bile miyadında doğan aydaşlarıyla aynı seviyede olamayabilirler. Bu bir sorun olmadığı gibi ihmal edilmesi gereken bir unsur da değildir. Prematüre bebek aileleri gelişim evrelerinde bebeklerinin özel olduğunu ve farklı gelişim özellikleri gösterebileceğini unutmamalıdırlar.

Prematüre bebeklerin anne karnında yeterli süreyi geçirmediklerinden sindirim sistemleri daha hassas olabilir. Barsak floraları henüz gelişmemiş olabilir. Bu nedenle de düzeltilmiş 6 ayı beklemek katı gıdaya geçiş açısından bebeklerin sindirimini daha az yorabilir. Bu ve benzeri beslenme konuları, ailenin doktoruyla alması gereken kararlar arasındadır.

Peki BLW yöntemi bütün bu bilgiler arasında nerededir. Bebekleri prematüre doğmuş, BLW ile ek gıdaya geçmek isteyen bir aile bebeklerinin değerlerinin ek gıdaya geçmeye uygun olup olmadığını danışmalı; doktor onay veriyorsa bebeğin başını dik tutabilmesi, destekli olarak dik oturabilmesi, bir şeyleri kavrayıp ağzına götürebilmesi, ek gıdaya ilgi göstermesi başlıklarının hepsini gerçekleştirdiğinden emin olduktan sonra başlamalıdır. Bu aşamalardan sonra BLW ile yaşayacakları macera çoğunlukla birçok aileninkiyle benzer olacağından tek başına ek gıdaya birden ağırlık vermemeli, beslenme bir rutine girene kadar destek gıda (anne sütü ya da formül mama ) azaltılmamalıdır.

 

KAYNAKLAR

Gürsoy T, Yurdakök M. Prematüre Bebeklerin Beslenmesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi 2008; 51: 240-251

Akın Y, Vitrinel A. Prematüre Bebeklerin Beslenmesi, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Dergisi, Cilt XI, 2000: 941-945

Çiçek N, Vitrinel A, Cömert S, Erdağ G, Aksoy F, Akın Y. Prematüre Bebeklerin İzlem Sonuçları, Türk Pediatri Arşivi 2005, 40: 33-8

 

 

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap