Sağlıklı Beslenme


12.02.2018

Yeterli ve dengeli beslenme sağlıklı bir yaşam için karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve minerallerin günlük olarak ihtiyaç duyulduğu kadar vücüdumuza alınmasıdır. Ancak, sağlıklı beslenme sadece bu besin öğelerinin alınmasından ibaret değildir.

Sağlıklı yiyeceklerle hazırlanmış bir menü aynı zamanda aile içinde birbirinize karşı sevgi ve ilginizi göstermenin en değerli yollarından biridir. Yarım saat ayılarak hazırlanan sağlıklı “ev yemekleri”yle, birlikte oturduğunuz sofralarda çocuklarınızla gün içinde olan biten hakkında konuşma ve onların ilginç hikayelerini dinleme şansı bulabilirsiniz. Bu sofralar kültür mirasının aktarılması için de en etkili fırsattır. Uzun yıllar sürdürülen bu alışkanlık ile nesilden nesile kültür ve bilgi aktarımı doğal ve keyifli bir şekilde sağlanabilir. Beslenme ayıca, tüm toplumlarda bir kutlama, ve sevgi gösterisinin de sembolüdür. Her türlü önemli anımızı paylaşma vesilesi olan yemek, bu şekilde sadece vücudumuzu değil ruhumuzu da besleyerek duygusal sağlığımıza da önemli katkılar sunmaktadır.

 

Özellikle çocuklar için sağlıklı beslenme, küçük yaşlarda edinilen bir yaşam tarzı haline gelmelidir. Dolayısıyla sadece kg artışı ile gözlemlenebilen gelişim düzeyine bağlı kalınarak başvurulan yanlış beslenme yöntemleriyle çocuklar gerekli besin maddelerini almış olsalar bile yemek yemeğe karşı olumsuz tutum geliştirebilir. Bu tutum da ileriki yaşlarda, yemek seçme, sofraya oturmak istememe veya yediğini çıkarma şeklinde sorunlara yol açabilir.

 

Kaynak:

https://www.tbv.com.tr/media/tbvdiyetkitabi.pdf

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap