Sağlıklı Pişirme Yöntemleri


06.02.2018

Bu pişirme yöntemleri ile yiyeceklerin rengini ve besin değerini korumak amaçlanır.

1- BUHARDA PİŞİRME YÖNTEMİ

Bu yöntemde besinler buharın oluşturduğu nem içinde basınçlı tencerelerde veya buhar tenceresinde kısa sürede pişirilirler. Yiyeceklerin rengini ve besin değerini korumak amacıyla uygulanır. Bebeğinize sunacağınız sebze ve meyveler suda haşlandığında besin değerini kaybetme riski olduğundan buharda pişirme yöntemi tercih edilir. Buharda pişirme makinası tercih edebileceğiniz gibi çelik tencerenin içine koyulan tel süzgeç de aynı görevi yerine getirir.
Tencereye içme suyu koyulup,üzerine de tel süzgeç oturtturulur Dikkat edilmesi gereken nokta tenceredeki su süzgece dolayısıyla pişireceğiniz besine değmemeli. Daha sonra tel süzgece pişirmek istediğiniz sebzeleri parmak şeklinde doğranarak koyulur ve tencerenin kapağı kapatılır.Bu şekilde kaynayan su buhar oluşturur ve süzgeç içindeki besinin buharda pişmesini sağlar.

2- FIRINDA PİŞİRME YÖNTEMİ

Çeşitli sebze ve meyveleri fırında yumuşatarak da bebeğinize sunabilirsiniz. Fırın içine koyacağınız bir kase su buhar oluşumunu sağlayıp, besinlerin kurumadan pişmesini sağlayacaktır. Tadım günleri bitip et grubu tadımlarına başlandığında fırın ızgarasında pişen tavuk,balık,köfte vb. besinler yağsız sağlıklı şekilde pişmesi sağlanır.

3- TOST MAKİNASINDA PİŞİRME

Tost makinasında yağsız mücüver, sebze tostları hazırlanabileceği gibi balık,tavuk,köfte gibi besinlerde lezzetli bir şekilde pişirilebilir. Makinanın arasına koyacağınız yağlı kağıtla besinin yapışmasını engelleyip, yağsız sağlıklı tarifler hazırlayabilirsiniz.

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap