Sağlıklı Pişirme Yöntemleri


06.02.2018

Sağlıklı pişirme yöntemlerinin amacı yiyeceklerin orjinal rengi ve besin değerini korumaktır. BLW yönteminde bebeklerin mümkün oldukça aileyle birlikte aynı yemeği yemesi amaçlanır, ayrı yemekler yapmaya veya farklı işlemler kullanmaya gerek yoktur. Ancak sunulan yiyeceklerin en iyi şekilde hazırlanıp sunulması ise hala ebeveynin sorumluğundadır. 

Peki BLW yönteminde sıkça duyduğumuz ve tüm aile için faydalı olan bu pişirme yöntemleri nelerdir, nelere dikkat edilir?

1- BUHARDA PİŞİRME YÖNTEMİ

Bu yöntemde besinler buharın oluşturduğu nem içinde basınçlı tencerelerde veya buhar tenceresinde kısa sürede pişirilirler. Yiyeceklerin rengini ve besin değerini korumak için çok etkilidir. Bebeğinize sunacağınız sebze ve meyveler suda haşlandığında besin değerini kaybetme riski olduğundan buharda pişirme yöntemi tercih edilir. Buharda pişirme makinası tercih edebileceğiniz gibi çelik tencerenin içine koyulan tel süzgeç de aynı görevi yerine getirir.
BLW yöntemi için buharda pişirme ,tencereye bir miktar su koyulup,üzerine de tel süzgeç koyularak yapılır. Dikkat edilmesi gereken nokta tenceredeki suyun süzgece dolayısıyla pişireceğiniz besine değmemesidir. Daha sonra tel süzgece pişirilecek yiyecekler parmak şeklinde ( yaklaşık 5 cm) doğranarak koyulur ve tencerenin kapağı kapatılır. Bu şekilde kaynayan su buhar oluşturur ve süzgeç içindeki besinin buharda pişmesini sağlar. Pişme süresi besimere göre farklılık gösterir ancak yeşil sebzeler 5-10 dk, sert sebzeler 10-15 dk arası pişmiş olur.

2- FIRINDA PİŞİRME YÖNTEMİ

Çeşitli sebze ve meyveler fırında yumuşatılarak da bebekler için uygun bir hale getirilebilir. Fırın içine koyacağınız bir kase su buhar oluşumunu sağlayıp, besinlerin kurumadan pişmesini sağlayacaktır. buharda pişirme yöntemine benzeyen bu yöntemde aynı şekilde sağlıklı ama daha çıtır bir form elde edilebilir. Bu da yumuşak veya ıslak dokulara ilgi duymayan bebekler için iyi bir alternatif olabilir.  Tadım günleri bitip et grubu tadımlarına başlandığında da fırın ızgarasında pişen tavuk,balık,köfte vb. besinler bu şekilde yağsız veya çok az yağlı bir şekilde sağlıklı olarak pişirilebilir.

3- TOST MAKİNASINDA PİŞİRME

Sürekli göz önünde olması nedeniyle birçok ailenin sık sık kullandığı tost makinesi ile de bir çok sağlıklı yiyecek hazırlanabilir. Yağsız mücver, patates tostu gibi bebeklerin severek yediği yiyeceklerin yanında balık,tavuk,köfte gibi besinler de  bu şekilde lezzetli ve sağlıklı bir şekilde pişirilebilir. Makinanın arasına koyacağınız yağlı kağıtla hem besinlerin yapışmasını engelleyebilir, hem de zamanla pişirme yüzeyinde meydana gelen aşınmalar ile yüzeydeki malzemenin besinlere bulaşamsını engelleyebilirsiniz.

 

http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/sb/per/belge/saglikli_pisirme.pdf

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap