Sürdürülübilir Beslenme


12.02.2018

Kimilerine göre olmazsa olmaz bir tercih olan, kimilerine göre ise sürdürülmesi imkansız olan Organik Beslenme gerçekten bir ihtiyaç mı yoksa bir moda akımı mıdır? Bunu anlamak için öncelikle bu kavramları biraz açalım.

Organik ile doğal sözcükleri çoğu zaman birbirinin yerine kullanılan ancak oldukça farklı kavramladır. Şu sıralar, bir çok ürünün üzerinde görebileceğiniz “doğal” kavramı net olmamakla birlikte bunu belirleyen yeterince yasal düzenleme olmadığı için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ancak organik dediğimiz şey gayet nettir, çünkü ürünün içinde hiçbir yapay ilaç, gübre veya GDO’lu organizmaların bulunmadığını gösterir.

Artan dünya nüfusuna gıda temin etmek için kullanılan bu ilaçlar ve gübreler gereğinden fazla kullanıldıklarında hem dünyamız hem de insanlar için büyük tehlike oluşturmaktadır. Bitkiler tarafından emilemeyen bu ilaçların denize taşınmasıyla birlikte bazı bölgelerde su altı yaşamı durma noktasına gelmektedir. Bu ürünlerin üretiminde çalışan çiftçiler üzerinde yoğun toksin ve zehirlenme riski oluşturan bu ilaçlar ve gübreler sebebiyle uzun vadede pek çok ölümcül hastalığa da davetiye çıkarılmaktadır.

Dolayısıyla organik üretim hem insan sağlığı hem de küresel sağlık için hayati önem taşımaktadır. 

 

Kaynak:

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/organik-gidalar-gercekte-ne-kadar-organik/

 

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap