Üç Gün Kuralı


11.11.2018

Üç gün kuralı, bebeklerin ek gıdaya geçtiği dönemde ilk defa yedikleri besinlere karşı vücutlarının tepki verip vermeyeceğini gözlemlemek için uygulanan önemli bir kuraldır.

 

Bebeklerin güvenli bir şekilde ek gıdaya geçmesi için ilk 6 ay sadece anne sütü yokluğunda ise mama ile beslenmesi  gerekir. Çünkü hayatlarının bu ilk döneminde fiziksel gelişim hızları çok yüksek olsa da sindirim sistemleri katı gıdaları tam olarak sindirebilecek olgunlukta değildir. Ek gıdaya geçtikleri ilk dönemde yani 6-8 ay arası bu gelişim  süreci devam ettiği için beslenmelerin temel kaynağını hala % 90 oranında anne sütü veya mama oluşturur. Katı gıdaların sadece “tadımlık” olarak verildiği bu dönem , bebeğin hangi gıdalara alerjisinin olup olmadığını anlamak için de bu kural çok  önemlidir. Ancak alerjik reaksiyonlar hemen görülmeyebilir.  Bebeğinizin bir gıdaya tepki göstermesi bazen 72 saat yani 3 günü bulabilir. Bu nedenle ilk kez verilen bir gıdanın ardından hemen farklı bir gıda verilmemeli, 3 gün boyunca aynı gıda verilerek bebeğin bu gıdayı güvenle tüketip tüketmediği gözlemlenmelidir.

Ancak emzirme döneminde annenin yediği besinlerin süt yoluyla geçmesinden dolayı da ciddi alerjik tepkimeler gösteren veya ailesinde alerji geçmişi olan bebeklerde bu süre 7- 10 güne kadar uzatılabilir. (Bu durumlarda mutlaka doktor kontrolünde ilerlenmelidir.)

BLW yönteminde bebekler bazen sunulan gıdayı sadece evirip çevirip bırakabillir, bazense dokunmak dahi istemeyebilirler. Bu durumda, sunduğunuz gıdanın alerji yapıp yapmadığını öğrenmek için parmağınızın ucuyla bir bezelye tanesi kadar  parçayı bebeğinizin ağzına vererek o gıdaya karşı rekasiyonunu takip edebilirsiniz. Ancak siz vermeden önce gün için o gıdayı ikinci kez denemesi için fırsat verebilir, bu şekilde daha keyifli ve iştahlı olduğu bir ana denk gelme şansınızı deneyebilirsiniz.

Aynı gıdayı 3 gün sunduktan sonra yeni gıdayı da 3 gün boyunca tek başına sunmayı tercih edebilir veya daha önce deneyip alerji yapmadığını bildiğiniz gıdayla birlikte sunabilirsiniz. Ancak bu bebeğinizin dikkatinin dağılmasına veya yine önceki gıdaya yönelerek yeni gıdaya ilgi göstermemesine yol açabilir. Düşük bir ihtimal gibi görülse bir diğer senaryoda, bebeğiniz sunduğunuz tüm gıdaları yiyerek karnını ek gıdayla doyurark anne sütü alımını azaltabilir.

Bu durum, bebekten bebeğe farklılık gösterse de BLW Türkiye olarak gözlemlerimize dayanarak,genel olarak ilk 45 gün boyunca tek gıda şeklinde ilerlemenin daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

Aynı gıdayı tek başına sunmak bebeğinizin o gıdayı daha iyi kavramasını ve tanımasını da sağlar. Çünkü her zaman ilk karşılaşma mutlu sonla bitmeyebilir. Ama tekrar aynı gıdayla karşılaşmak bebğinizin o gıdanın dokusunu, tadını ve kokusunu daha iyi öğrenmesini de sağlar.

http://www.jcam.com.tr/files/KATD-1554.pdf

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap