Yer Sofrasında BLW


07.10.2018

 

BLW sürecine hazırlık olarak alınan araç gereçlerin başında mama sandalyesi gelir. Pratik, hafif, işlevsel, konforlu... gibi pek çok çeşidi olsa da esas olarak henüz desteksiz dik oturamayan bebekleri dört yandan desteklemeleri nedeniyle mama sandalyesi BLW yöntemi  için çok önemlidir. Çünkü ilk 6 ay anne sütü veya mama ile beslenmeden sonra BLW uygulamak için en temel kural bebeğin destekli veya desteksiz dik oturmasıdır.  Bu kural, bebeğin ilk zamanlar büyük lokma koparması durumunda öğürerek çıkarabilmesi için hayati önem taşır.

Ancak mama sandalyesi ilk zamanlar bebeğin güvenli bir şekilde ek gıdaya geçmesi için çok önemli olsa da yemek için masa kullanmayan ailelerde bebeğin yetişkinlerle birarada ve onları aynalayarak yemeyi öğrenmesine engel olur. BLW yönteminin kavram olarak ilk kez ortaya çıktığı İngilitere ve genel olarak Avrupa toplumlarında pek yaygın olmayan yer sofrası, ülkemizde pek çok aile tarafından tercih edilmeye devam ediliyor. Bu durumda mama sandalyesi olmadan BLW uygulanmaz demek doğru olmasa da en azından ilk 45 gün yani tadım günlerinde  bir mama sandalyesi kullanılması daha güvenli olur. Bu süreçte aile fertleri de bebeğe sunulan yiyeceklerden onunla birlikte yiyerek aynalayarak öğrenmeye fırsat verebilir. Bu süreç 3 ay kadar devam ettirilirse bebek için çok daha güvenli olur. Çünkü 9 aylık olan bebekler artık ( bir sağlık problemi yoksa) hem güvenli bir şekilde dik oturabilir hem de öğürme vakaları yüksek ihtimalle bitmiş olur. Bu aşamadan sonra bebeğiniz de artık sizinle birlikte yer sofrasında aile öğünlerine eşlik edebilir hep birlikte yemenin keyfine varabilirsiniz.

Bu aylarda, bebekler emeklemeye hatta sıralamaya başlamış olacakları için ilk zamanlar onu sabit tutan bir sandalye olmadan sofrada durmak istemeyebilirler ama evdeki herkesin aynı şeyi yaptığını görmek onları da sizi taklit etmeye yönlendirecektir. Yemek saatinden önce iştahını kapatacak bir şeyler yememiş olması ve yemeklerin bebeğin iştahını kabartacak şekilde özenli hazırlanmış olması da bu süreci kolaylaştırır. Bebeğin bu şekilde de kendi başına yiyebiliyor olmasıyla ev dışında geçirdiğiniz yemek saatlerinde mama sandalyesi bulamamanız durumunda  yere bir örtü sererek belli bir alanda yemesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hem bebeğin kendi başına oturup yemesine fırsat verebilir hem de oluşacak dağınıklığı belli bir alanla kısıtlayabilirsiniz.

 İnternetten alışveriş ile her ürünün her bölgeye ulaştırılabildiği hatta 2.el ürünlere bile kolaylıkla ulaşıldığı günümüzde her şeye rağmen hiçbir şekilde mama sandalyesi bulunamayan durumlarda ek gıdaya geçilen ilk dönemde bebeğin bir yetişkinin kucağında olmamasına çok dikkat edilmelidir. Bebeğin yüzü her zaman ebeveyne dönük olarak ve 4 taraftan sağlam bir şekilde desteklenmiş olarak yemelidir ki öğürerek çıkaramama gibi bir durumda hemen fark edilip müdahale edilebilsin.

Yer sofrasında yemek bir kültürün parçası olmak dışında bebeklerin mama sandalyesinde oturmayı şiddetle reddettiği dönemlerde de kurtarıcı olabilir. 1 yaş atağı, 2 yaş sendromu gibi dönemlerde bebekler beraber yemeyi hatta sandalyede oturmayı bile istemedikleri zaman yiyeceklerini bir örtü ve temiz bir tepsi üzerinde yemesine imkan verebilirsiniz. Bazen bu inatlaşma hiçbir şekilde sabit durmak istememeye varabilir. O dönemlerde ise atıştırmalık diyebileceğimiz ara öğünlerini bebeklerin ulaşabileceği bir yere (örn. servis sehpasının üzerine) koyarak kendi istedikleri zaman alıp yemelerini sağlayabilirsiniz. Bu noktada, bebeğin katı gıdaları kolaylıkla yiyebiliyor olmasına ve sunduğunuz yiyeceklerin kuru yemişler gibi sert ve boğazına kaçabilecek yiyecekler olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Son olarak sofra dışında yeme davranışının süreklilik kazanmaması için, her defasında istemeyeceğinden emin olsanız bile önce masasında ve birlikte yemeyi teklif etmeli ve basit ama anlaşılır cümlelerle birlikte yemek özendirip sevdirmelisiniz.

Bu dönemlerde yaplacak en önemli şey ise şüphesiz bol bol sabretmektir :) 

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap