Yiyecek Seçimi ve Pişirilmesi


26.04.2018

Tamamlayıcı besinler 6. aydan enerji, protein, demir, A vitamini kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır. Bebeklere hazırlanan ek besinler bebeğin sağlığının korunması, büyüme ve gelişmenin sağlanması için hijyenik olmalı, bebeğin günlük gereksinimlerini karşılamalı, besinin kıvamı bebeğin fiziksel gelişimine uygun olmalıdır.

BLW yönteminde bebeğe sunulan yiyeceklerin türü ve kıvamı çok önemlidir. Özellikle başlangıçta bebeğe taneli, sert, parça şeklinde kopan yiyecekler kesinlikle verilmemelidir. Bebeğe sunulacak yiyeceklerin uygun bir şekilde yumuşatılarak, damakta püre haline getirebileceği kıvamda olmasına dikkat edilmelidir. Mevsimine göre (yumuşatılmış) brokoli, havuç, karnabahar, tatlı patates, bal kabağı, avokado gibi sebzeler uygundur. İlerleyen aylarda bebeğin çiğneme hareketi geliştikçe -yine taneli olmamak şartıyla- et, köfte, makarna, tavuk, omlet gibi daha sert gıdalara geçilebilir.

İyi hazırlanmış ek besin; enerji, karbonhidrat, yağ, protein, mikro besin ögelerinden (Ca, Fe, çinko, A vitamini, C vitamini, folat) zengin, temiz ve hijyenik olmalı, patojen, kimyasal ve toksin içermemeli, bebek için güvenli olmalı, bebeğin boğulmasına neden olmamalıdır. Yakıcı sıcaklıkta olmamalı ve 1 yaş öncesinde bibersiz, tuzsuz ve salçasız olmalıdır. Çocuk kolayca yiyebilmelidir. Yöresel olarak kolay ulaşılabilir olmalıdır. Hazırlaması kolay olmalıdır.

Tamamlayıcı besinler hazırlanırken fazla yağ eklenmemelidir. Tamamlayıcı besinlere bebek bir yaşına gelinceye kadar tuz eklenmesi önerilmemektedir. Daha sonrasında yemekler az tuzlu olarak hazırlanır. Yemeklere eklenen tuzun iyotlu tuz olmasına dikkat edilmelidir. İyotlu tuz, yemek piştikten sonra ocaktan indirilirken eklenmelidir.

Tamamlayıcı besinler hazırlanırken, iyi hijyen ve uygun besin hazırlama yöntemleri uygulanmalıdır. Çocukların yemekleri basit bir şekilde hazırlanmalıdır. Yemeklerin içerisinde rafine şeker kullanılmamalı , baharatlarda aşırıya kaçılmamalıdır.

Diğer Metodlar

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap