Faydaları
Havuç en sağlıklı sebzeler arasında ilk sırada yeralır. Maydanozgiller familyasından olan havuç, kökü toprağın altında gelişerek büyür. Özellikle kış aylarında salataların vazgeçilmezi olan havuç A vitamini kaynağıdır. Turuncu, sarı, beyaz, kırmızı, mor, siyah çeşitleri vardır ve her bir çeşidi birbirinden faydalıdır.
Havuç en iyi bilinen A vitamini içeriğine sahiptir. Bu da herkesin bildiği gibi göz sağlığı için çok iyidir. Bununla birlikte havuçlardaki besinler, güçlü kemikler ve sağlıklı bir sinir sistemi oluşturmanıza yardımcı olurken, sizi kalp hastalığına ve felce karşı koruma sağlayabilir.
Havuçlardaki antioksidanların kanseri önlemede büyük rol oynadığına dair araştırmalar mevcut. Özellikle prostat kanserinden koruyabildiği ve kolon kanseri riskini düşürttüğüne dair araştırmalar yapılmıştır.
Havuçlar ayrıca mantar hastalığına karşı koruyan doğal bir toksin olan falkarinol içerir. Sıçanlarda tümör gelişmesi riskini azalttığı gösterildiğinden, bu bileşiğin vücutta kanserle mücadele mekanizmalarını uyardığı düşünülmektedir.

Besin Değeri
Bir porsiyon havuç (bir orta boy havuç veya 1⁄2 fincan doğranmış) aşağıdakileri sağlayacaktır:
Günlük ortalama önerilen A vitamini miktarının% 210’u
% 10 K vitamini
% 6 C vitamini
% 2 kalsiyum
Havuç tohumu yağı da potasyum, B6 vitamini , bakır, folik asit, tiamin ve magnezyum içerir.

Kullanımı
Ham yenen havuçlar mükemmel bir besindir, ancak pişirmenin aslında beslenme içeriğini arttırmaya yardımcı olabileceğini gösteren bazı araştırmalar vardır. İlginç olarak, bir çalışmada, pişirilmiş havuçların ham havuçlara göre daha yüksek beta-karoten ve fenolik asit seviyelerine sahip olduğu ve dört hafta boyunca antioksidan aktivitenin artmaya devam ettiği bulunmuştur. Havuç püresine havuç kabuğu eklenmesi de antioksidan seviyelerini arttırdı. Bu nedenle hafif buharda pişirilmiş havuç yenmesi tavsiye edilir.
6 ayını doldurmuş bebekler için parmak boyutunda kesip buharda haşlayabilirsiniz. Havuç zor ve geç pişen bir sebze olması sebebiyle sık sık kontrol edilmeli ve iki parmağın arasında hafifi bir baskıyla ezilecek kıvama gelene kadar pişirilmelidir.

Havuç saklama koşulları
Muhafazaya gelince, buzdolabınızın en soğuk kısmına kapalı bir plastik poşette saklayın ya da bir kağıt havluya sararak iki hafta taze kalmasını sağlayabilirsiniz.
Havuç Alırken Dikkat
Havuç pestisit yüklü ürün listesinin en üst sıralarında yer alır. Aynı zamanda uzun raf ömrü için klor banyosuna maruz kalırlar. Bu nedenle organik sertifikalı ürün almaya dikkat etmeniz gerekir.

Kaynaklar
Aydın O Bayındırlı L ve Artik N. ;Soyma yöntemlerinin havuç kalitesi üzerine etkisi; Gıda Dergisi, 2010, 35, 3, sayfa 169-175.
Jesus Ornelas-Paz J, Yahia EM ve Gardea-Bejar AA; Mango Meyvesi ve Havuçlarından B- Karotenin Biyo-Dönüşüm Verimliliği; A Vitamini Dergisi: Amerikan Tarım ve Biyolojik Bilimler Dergisi Yıl: 2010 Cilt: 5 Sayı: 3 Sayfa / Kayıt No: 301-308. 2010.
http://www.whfoods.com/genpage.php http://dergipark.gov.tr/download/article-file/417699

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak