Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti kestanenin faydaları saymakla bitmiyor. Kestane lezzetli olmasının yanında çokta besleyici bir besindir.

İçeriği

Kestane yüksek lif içeriğine sahiptir. Kestaneler diğer kuruyemişlerden farklıdır çünkü karbonhidrat bakımından yüksek, yağ ve kalorileri bakımından düşüktür. Kestane diyet lifleri yüksektir ve bazı C Vitamini içerirler. Potasyum yüksektir ve kalp sağlığında rol oynayan bir B vitamini içerir.

Faydaları

  • Kestane, hamilelik sırasında mükemmel bir seçimdir. Kestane gelişmekte olan fetüsün sağlıklı bir beynini ve sinir sistemini sağlamak için hamilelikte gerekli olan yüksek düzeyde folat içerir.
  • Kestane, diğer fındık ve tohumların aksine, kalori ve yağ bakımından nispeten düşüktür. Bununla birlikte, sağlığa aşırı derecede fayda sağlayan zengin mineraller, vitaminler ve bitki besinleri kaynaklarıdır.
  • Kestanelerin başka bir benzersiz özelliği, kalori, protein ve yağ bakımından oldukça yüksek olan diğer ağaç tohumu ve fındık türlerinin aksine, öncelikle nişasta (karbonhidrat) oluşturmalarıdır. Kestane beslenme bileşimi, bu nedenle, tatlı patates , tatlı mısır, patates , muz gibi diğer temel nişastalı gıdalarla karşılaştırılabilir. Yine de, tahıl ve yumru köklerinden daha iyi mineral, vitamin ve bazı kaliteli protein kaynaklarıdır.
  • Mükemmel bir diyet lifi kaynağıdırlar; 100 g’da 8.1 g (yaklaşık% 21 RDI) sağlar. Lifli diyet, bağırsaklardaki aşırı kolesterol emilimini sınırlandırarak kan kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.
  • Kestane, C vitamini bakımından son derece zengindir.
  • Kestane, tıpkı fındık , badem vb. gibi, glütensiz gıda maddeleridir. Ayrıca, aynı sebepten dolayı, glütene duyarlı, buğday alerjisi ve çölyak hastalığı olan hastalarda kullanılması amaçlanan glütensiz gıda formüllerinin hazırlanmasındaki popüler bileşenlerden biridir.

Kullanımı

Kestane yüksek alerjen bir besin olması nedeniyle doktor tavsiyesiyle bebeklere sunulması gereken gıdalardandır. Çoğu uzman kestane tadımı için iki yaşı önerdiğinden biz de 2 yaştan önce tadılmamasını öneriyoruz. Başlangıç için yumuşak olması nedeniyle suda haşlama yöntemiyle pişirilmiş kestane ile çocuğunuzu tadıma başlatabilirsiniz.

 

Besin Değeri100 gr’da% Günlük Değer*
Kalori176 kcal%8.8
Karbonhidrat39.3 g%13.1
Lif3.3 g%13.3
Protein1.0 g%2.0
Yağ0.9 g%1.4
Kolestrol0.0 mg%0.0
A Vitamini24.0 IU%0.5
C Vitamini486.0 mg%13.9
Kalsiyum25.0 mg%2.5
Demir0.9 mg%5.2

Kaynaklar:
https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/
http://www.uky.edu/ccd/production/crop-resources/other/chinese-chestnuts&xid
https://healthyeating.sfgate.com/benefits-roasted-chestnuts

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak