Kinoa, yenebilir tohumları için tarımı yapılan bir bitkidir. Tahıllara benzer yönleri olsa da buğdaygillerden değildir.  Yapı olarak ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakındır.

Kinoa tarımına Bolivya, Peru, Ekvador ve Kolombiya’nın And Dağları üzerindeki yörelerinde 3.000 ila 4.000 yıl önce başlanmıştır.  Arkeolojik verilere göre günümüzden 5.000 yıl öncesine kadar İnkalar tarafından tarımı yapılmıştır.

Tahıllara kıyasla kinoanın besin değeri daha yüksektir. Tohumları mineral, vitamin, yağ ve antioksidanlar yönünden zengindir.

Temel amino asitler ve bol miktarda kalsiyum, demir ve fosfor içerir. 

100 gram kinoa;

372 kalori,

5,8 gram yağ,

69 gram karbonhidrat,

6 gram lif içerir

A, B, C, D ve K gibi neredeyse tüm vitaminleri içerir. Buğday, çavdar, yulaf, darı mısır ve pirinçten çok daha fazla protein içerir. Yağ oranı da tahıllara göre yüksektir. Kinoa glüten içermediğinden çölyak hastaları (glüten alerjisi) ve veganların protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılayan, besleyici ve lezzetli bir besindir. Alerjik bebekler için iyi bir alternatiftir.

Besin değeri ve kullanım çeşidi açısından üç renk kinoa bulunmaktadır.

Kırmızı kinoa, salata kullanımları için daha uygundur.

Beyaz kinoa; kısır, dolma içi, pilav çeşitleri için idealdir.

Siyah kinoanın aroması yoğun ve piştikten sonra kırmızı kinoa gibi diri kalır.

Tohumlar çorba, ekmek, dolma, pilav yapımında kullanılır. Haşlanmış kinoa tohumu salatalarda, yemeklerde kullanılır. Kinoanın unu ile makarna, krep, ekmek, kek yapılır. Tohumları filizlendirilmiş şekilde yenilebilir.

Dünyadaki açlık sorununa çare olabileceği düşünülmekte,  beslenmede geleceğin bitkisi olarak görülmektedir.

 

Kaynak

http://www.dunyagida.com.tr/dergiler/201402/#81/z

http://e-dergi.atauni.edu.tr/atauniazb/article/view/1025010048/1025007980

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak