Kök sebzesi olmasına bağlı olarak sofralarda hak ettiği ilgiyi görmeyen kırmızı pancarın faydaları saymakla bitmiyor. Bu faydalarını bilseniz kesinlikle sofralarınızın baş köşesine yerleştireceğiniz bir sebzedir kırmızı pancar. Rengini veren pigmenti, posası, suyu hepsi ayrı faydalara sahip. A, B, C vitaminleri, fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum içerir.

Faydaları

  • Araştırmalar nitrat bakımından zengin, bütün pancar tüketiminin sağlıklı yetişkinlerde koşu performansını artırdığını göstermektedir. Başka bir çalışmada, araştırmacılar pancar suyu içenlerin oksijen alımını % 16'ya kadar arttırdığını bulmuşlardır.
  • Orta çağda, pancar kabızlık gibi sindirim bozuklukları için bir çare olarak kullanılmıştır.
  • İnsanlar yaşlandıkça beyine giden kan akışı azalır ve bu da bilişe neden olur ve pancar yemek bunu önleyebilir.
  • ABD, Howard Üniversitesi'nden Dr. Govind J.Kapadia tarafından yapılan bir araştırma , pancarın, deri hücrelerinin, akciğer ve kolon kanserinin önlenmesinde iyi olduklarını, çünkü kanserli hücre büyümesini önleyen pigment betakiyaninleri içerdiğini ortaya koymuştur.
  • Kırmızı pancarlar, kansızlığın önlenmesine yardımcı olan ve kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesini destekleyen önemli miktarda demire sahiptir. Ayrıca, pancarlardaki C vitamini demir emilimini artırmaya yardımcı olur.
  • Pancar hamile kadınlar için iyidir, çünkü bir bebeğin omurgasının gelişimine yardımcı olan bir B vitamini folat kaynağıdır.
  • Pancar, vücuttaki bağışıklık seviyelerini artırmaya yardımcı olan aşırı derecede yoğundur ve ateş ve soğuk algınlığı ile mücadele ettiği bilinmektedir.

Kullanımı

Pancar kırmızı besin olması nedeniyle alerji oranı yüksek besinlerdendir. Daha önce alerjisi tespit edilmemiş bebeklerde doktor tavsiyesi ile tadım sonrasında bebeklere sunulabilir. Pancar kabuğu soyulup çiğ olarak tüketilebileceği gibi salatalarda diğer sebzeler ile birlikte tüketilebilir. Çorbası yapılıp sıcak olarak tüketilebileceği gibi turşusu yapılarak probiyotik kaynağı haline getirilebilir. Aynı zamanda kültürümüzde önemli bir yeri olan pancar suyu olarak da tüketilebilir. Aynı zamanda  pancar, vegan çikolatalı keklerde yaygın olarak kullanılır, çünkü çikolata ile eşleşir ve bu bitki bazı yemeklere daha derin bir lezzet verir.

Kaynaklar
https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/
https://www.bhf.org.uk/what-we-do/news-from-the-bhf/news-
archive/2015/january/beetroot-and-blood

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak