Çoklu zeka kuramına şöyle bir giriş yaptıktan sonra gelelim bu zeka türlerini biraz daha yakından incelemeye.

İlk olarak X ve Y kuşağı olarak eğitim hayatımızda başarı kriteri (!) olarak kabul edildiği için hakim olanlar için övünç kaynağı; olmayanlar veya daha az olanlar için stres kaynağı olan Matematiksel Zeka…

Henüz okul öncesi yaş gruplarında bile katıldığımız veli görüşmelerinde “Çocuğunuz sayıları çok iyi kavrıyor ve parmaklarını kullanmadan toplama yapabiliyor” dediğinde içimizde beliren umut ve kurtulmuşluk hissi başka ne ile açıklanabilir ki?

Eğitim ortamlarının çoğunda halen sayısal zeka olarak da bilinen bu zeka türü aslında sadece sayılarla olan samimi ilişki ile belirlenmez. Diğer adından da anlaşılacağı üzere mantıksal işlemlerde de kendini kolayca hissettiren bu zeka türüne sahip olan bireyler,

  • Kategorilere ayırma
  • Neden- sonuç ilişkisi kurma
  • Tümden gelim ve tümden varım yöntemlerini kullanma
  • Analitik düşünme
  • Strateji kurma
  • Bilmece ve bulmacalarla düşünme
  • Verilen parçalardan farklı bütünler oluşturma
  • Sembollerle düşünebilme

… gibi zihinsel işlevleri aktif ve etkili bir şekilde yerine getirebilirler.

Peki matematiksel zeka alanı baskın olan çocuklar hangi etkinliklerden hoşlanırlar?

Yukarıda listelenen işlevlerden anlaşılacağı üzere bu çocuklar, her türlü lego oyunları, renk veya nesne gruplama, deney yapma, doğa olaylarını inceleme gibi etkinliklerden çok hoşlanırlar. Ayrıca satranç ve suduko gibi oyunları da kolaylıkla öğrenir ve bunları oynamaktan zevk alırlar.

Ancak, önceki yazımızda belirttiğimiz gibi bir çocuğun belirli bir zeka alanında baskın olduğunu fark etmemiz için öncelikle onu farklı ilgi alanlarına hitap eden etkinliklere dahil ederek kendini nasıl hissettiğini ve dikkat süresini gözlemlememiz gerekir. Belirli alanlarda daha ilgili olduğunu fark ettikten sonra ise yapacağımız şey çocuğu sadece o alana yönlendirmek değil, ilgi duyduğu alanı geliştirmesine fırsat verirken zorlandığı alanlarda da farklı imkanlar sunarak o yönlerini de güçlendirmektir.

Zeynep ERİŞEN ŞAKAR

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak