Mineraller vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonlarda kilit rol oynarlar. Beyin hücrelerini hareketlendiren sinir sistemini olumlu etkileyen, barsakların çalışmasını sağlayan, kasların kasılmasında merkezi rol oynayan maddelerdir.

Kalsiyum

Vücutta en çok bulunan mineral kalsiyumdur. Kalsiyum kemiklerde, dişlerde, kanda ve yumuşak dokularda yoğun olarak bulunur. Kanın pıhtılaşması için gereklidir.. Kemiklerin ve dişlerin gelişimi için önemlidir, eksikliğinde kemik ve dişlerde sorunlar görülür.

Süt ve süt ürünleri en önemli kaynağıdır.

Fosfor

İnsan vücudunda en çok bulunan ikinci mineraldir. Emilim oranı kalsiyuma bağlıdır. Kalsiyumla birlikte kemik ve dişlerin yapı maddesini oluşturur. Vücudun asit baz dengesini korur. Kalsiyum ve proteince zengin besinlerde bulunur.

Demir

Vücutta bağlanarak depolanır. En önemli görevi hemoglobin yapısında yer almaktır. Oksijenin dokulara taşınmasını sağlar.. Vücuda enerji verir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Eksikliğinde en önemli problem kansızlık yani anemi hastalığıdır. Kansızlıkla birlikte kişi de sürekli yorgunluk hissi, üşüme, uyku problemleri, çarpıntı ortaya çıkar. Demir minerali kırmızı et, yumurta, balık, ıspanak, buğday,fasulye,fındık,ceviz pekmez ve kurutulmuş meyvelerde bulunur.

Magnezyum

Kalpteki damarların esnekliğini arttırarak kalp krizini önler. Kemik zayıflığı, sürekli yaşanan baş ağrıları, yüksek kan basıncı gibi şikâyetlerde önerilmektedir. Vücutta en çok kemiklerde ve kaslarda bulunur. Vücut tarafından üretilmediği için gıdalar yoluyla alınması gerekir. Eksikliğinde kemiklerin ve kasların zayıflaması, hipertansiyon, yorgunluk gibi problemler gözlenebilir. Kuru baklagil, yeşil yapraklı sebzeler ve yağlı tohumlar ve tahin gibi besinlerde bol miktarda bulunur.

Sodyum ve Potasyum

Kan basıncını düzenlemede rol alır. Sodyum kasların gevşemesine, potasyum ise kasılmasına yardım eder. Potasyum minerali vücudun pH değerini dengede tutarak kas ve sinir fonksiyonlarını düzenler. Vücuttaki potasyumun çoğu hücrelerde bulunmaktadır. Fiziksel aktivite, aşırı terleme, uzun süreli ishal, az su tüketimi potasyum ihtiyacını arttırabilir. Sodyum tuz, kabartma tozu ve yemek sodasında; potasyum ise kahve,domates, havuç, patates, ıspanak, mercimek, mantar gibi besinlerde bulunur.

İyot

Tiroid bezinden salgılanan hormonların sindirim, solunum, dolaşım, vücut ısısının korunması gibi görevlerini yerine getirebilmesi için gereklidir. Sinir ve kemik dokusunun yenilenmesinde görev alır. İyot yetersizliğine bağlı guatr hastalığı oluşur,  tiroid bezi büyür genişler, metabolizma hızı yavaşlar, kilo artışı olur, halsizlik, kabızlık, bitkinlik, yüzde kabalaşma meydana gelir; iyot fazlalığında ise metabolizma hızlanır, zayıflama başlar,ishal, çarpıntı ve hatta ölümcül seyredebilen tirotoksikoz meydana gelebilir.

Su ve su ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta ve iyot yönünden zengin tuzlar iyot kaynaklarıdır.

Flor

Vücutta çoğunukla  dişlerin ve kemiklerin yapısında bulunur. Dişçürükleri ve osteoporozun önlenmesinde ve kemik sağlığında görev yapar.  Besinlerin flor içeriği toprağın flor içeriğine bağlıdır. Esas kaynağı sudur. Eksikliğinde dişlerde çürüme görülür.

 

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak