Günümüzde bilim ve teknolojinin daha hızlı gelişmesiyle, insanlar sağlıklı yaşamaya ve insan sağlığı açısından faydalı gıdalar tüketmeye daha fazla özen göstermeye başlamışlardır. Bu bağlamda, meyve türlerine verilen değer gittikçe önem kazanmış ve renkli meyve ve sebzelerin yanı sıra tohumları tüketilen bitkilerin önemi artmıştır. Bu meyve türleri içerisinde nar, dünyada popülaritesi en çok artan meyveler arasında bulunmaktadır.
İnsanlar narı daha çok taze olarak tüketmektedirler. Bunun yanı sıra, ilaç ve boya yapımında, nar pekmezi ve nar ekşisi, meyve suyu ve konservesi, sirke, sitrik asit, hayvan yemi, çekirdeklerinden bitkisel yağ üretimi yanı sıra, çeşitli endüstri kollarında da değerlendirilebilmektedir.
Nar kansere karşı koruyuculuk sağlama, kalp ve damar hastalıklarının tedavisi ve kolesterol ile şeker düzeyinin dengelenmesi başta olmak üzere, insan sağlığı üzerine birçok etkisi mevcuttur. Nar; folik asit, potasyum, fosfor, demir, C vitamini ve lif yönünden bir hayli zengindir . Antioksidan içeriği yeşil çaydan üç kat fazla olan nar, hücre yenilenmesini – büyümesini ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, vücut direncini artırmaya yardımcı olur.
“Narın Farmakolojik ve Terapötik Özellikleri” adlı çalışmada, nardaki flavanoidlerin güçlü bir antioksidan oldukları, nar meyve suyu ve yağının ömrün uzamasının yanı sıra, kalp hastalıkları ve kanserin önlenmesine sebep olduğu, günümüzde AIDS için kullanılan yiyecekler sınıfına alındığı ve Japon patentli ilaçlarda bulunan 9 bitkiden biri olduğu belirtilmiştir.
Sonuç olarak, narın insan sağlığına etkileri konusunda hem ülkemizde hem de nar yetiştiriciliği yapılan öteki ülkelerde pek çok araştırıcı çalışmalarına devam etmektedir.

Bebeklere Nar Ne Zaman Verilir?
Bebeklerin parmaklarıyla cımbızlama hareketini yapmaya başladıkları 8 ay öncesinde küçük taneli gıdalar vermek tehlikelidir. Kırmızı renkli tüm gıdalarda geçerli olduğu gibi narda da alerji durumu yüksektir. Bu nedenle alerji teşhisi koyulmuş bebeklerde doktor tavsiyesi ile hareket edilmelidir. Alerjisi olmayan bebekler de ise +10 ay beklenmesi daha güvenli olur.
Kaynak: Mikdat ŞİMŞEK , Ali İKİNCİ; Narın İnsan Sağlığına Etkileri ; Harran Tarım ve Gıda Bilimleri Dergisi (2017) 21(4): 494-506

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak