BLW yöntemine başlarken birçok ebeveyn bebeğinin katı gıdaları kolaylıkla yutup yutamayacağı konusunda endişelidir. Kulağa ilginç gelebilir ama ayına uygun yiyecekler verildiği takdirde BLW yönteminin klasik beslenmeden daha güvenli olduğuyla ilgili çalışmalar vardır.

Doğru uygulandığında BLW yöntemi bebeğinizi riske atan bir yöntem olmadığı gibi, klasik yöntemden daha az risklidir diyebiliriz. Çünkü kontrol bebeğinizdedir ve yiyeceği istediği kadar ağzında tutup yumuşatabilir veya çiğneyebilir. Bu da yediği şeyi yutması için gerekli hazırlığı yapabilmesine ve ağzındaki lokmanın büyüklüğü konusunda farkındalık kazanmasını sağlar. Kontrolün tamamen ebeveynde olduğu kaşıkla besleme yönteminde ise bebek ne yediğini göremediği gibi beslenme hızına da karışamadığı için aceleyle ağzına dökülen sıvıların bebeğin boğazında kalma riski daha fazladır.

Öğürme refleksiyle ilgili bir diğer husus da bebeğin öğürme noktasının ilk aylarda dilinin ortasında yani boğazına çok yakın olmamasıdır. Bu durum katı gıdaya geçişin ilk dönemlerinde önemli bir avantajdır. Çünkü henüz parmaklarını çok iyi kullanamadıkları ve lokma boyutunu iyi ayarlayamadıkları bu dönemde, yutamadıkları bir parçayı boğazlarına yaklaşmadan öğürerek çıkarabilirler. İlerleyen aylarda ise öğürme noktası, yetişkinlerde olduğu gibi boğazın arkasına doğru kayar ve bebekler eğer daha önce katı gıdaları yemeyi öğrenmemişse, ilk denemelerde boğazda kalma riski artar.

Bebeğin güvenli bir şekilde ek gıdaya geçmesi için besinler yeterince yumuşatılmalıdır. Elma, havuç, ayva gibi sert besinler kesinlikle çiğ verilmemelidir. Bebeğiniz elindeki yiyeceği ağzında damaklarıyla ezerek püre haline getirebilmelidir. Bunun için dişlerinin çıkmış olmasına da ihtiyacı yoktur. Çünkü bebeklerin damakları da yiyecekleri ezmek için yeterince güçlüdür. Bebeğiniz ilk denemelerinde yiyeceği ağzına sokar sokmaz öğürebilir. Bu onun boğulduğunu işaret eden bir durum değildir. Aksine vücudu kendini korumaya programlanan bir içgüdüyle harekete geçmektedir. Şöyle ki, o ana dek alışık olmadığı bir cisimle karşılaşınca hayatta kalma içgüdüsüyle öğürme refleksi devreye girer ve bebek yutamayacağını anladığı lokmaya geri çıkarır.

Bebeğiniz öğürdüğünde ya da öksürdüğünde hemen müdahale etmek yerine kısa bir süre gözlemlemek gerekir. Öksürmesi veya öğürmesi nefes yolunun açık olduğunu ve bebeğinizin o parçayı çıkarmaya çalıştığını gösterir. Ancak birkaç denemeye rağmen hala aynı tepki devam ediyor ve nefes alamadığını görülüyorsa mama sandalyesinden alınmalı ve gerekli ilk yardım müdahalelerini uygulanmalıdır.

İlk yardım eğitimi sadece ek gıdaya geçiş için değil, küçük çocuklarla evde yaşanabilecek her türlü kaza ihtimaline karşı tüm ebeveynlerin alması gereken hayati bir eğitimdir.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29205569

http://pediatrics.aappublications.org/content/138/4/e20160772

Choking and Baby-Led Weaning: What You Need to Know

İzlemek için tıklayınız!

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak