Biz Kimiz?


img1524376615420

Nergiz TEZCAN

2014 yılının Eylül ayından beri ve muhtemelen ömrümün bundan sonraki kısmında, uzun bir süre “Mert’in annesi Nergiz” olarak anılacağım. Canım oğlum Mert 22 Eylül 2014 tarihinde, 39 yaşımın 3. gününde doğdu. İzmir’li, 42 yaşında, 12 yıldır evli, 4 yıldır anne, biraz titiz, çokça takıntılı, öğrenmeyi, araştırmayı çok seven, soruları hiç tükenmeyen, cevaplamaktan yorulmayan biriyim. 

Liseden Yapı Ressamı olarak mezun oldum. 23 yaşında Satış Yönetimi (Dokuz Eylül Üni. – İMYO), 37 yaşında İnşaat Teknolojisi  (Celal Bayar Üni. – TMYO) bölümlerinden mezun olup, halihazırda 42 yaşında 3. üniversite olarak Çocuk Gelişimi eğitimine devam etmekteyim.  Anne olduktan sonra sağlıklı beslenmeye duyduğum ilgiden yola çıkarak ve bebek beslenmesi konusunda edindiğim bilgilere katkıda bulunacağını düşünerek “Sağlık ve Beslenme Koçluğu” ve Standford Üniversitesinden “Child Nutrition and Cooking” sertifikalı eğitim programlarını tamamladım. Daha fazlasını bilmek, daha çok şey öğrenmek için muhtemelen bununla da yetinmeyeceğim. 

Her konuda olduğu gibi oğlumun beslenmesi ile ilgili yaptığım araştırmalar beni BLW yöntemine ulaştırdı ve daha çok şey öğrenebilmek umuduyla 30 Aralık 2014 tarihinde BLW Türkiye Facebook grubunu kurdum. Bugün hala, "Bir bebek daha" mottosuyla çıktığımız bu yolda, gönüllü olarak çalışmaya devam ediyor ve ulaşabileceğimiz herkese sesimizi duyurmak için elimizden gelen her yolu deniyoruz. 

img1524407797389

Melek KARACA ALPEK

34 yaşında Artvinli anne babanın kızı ve yine Artvinli ailenin geliniyim. Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünden 2008 yılında mezun olduktan sonra 2009 yılında Uludağ Üniversitesinde tezsiz yüksek lisansımı tamamlayarak Felsefe Öğretmeni oldum. Bursa’da Felsefe Öğretmeni olarak çalışmaktayım. Evliliğimizin üçüncü yılında mucizemiz dünyaya geldi. Mucizenin adı: Zeynep Ela…

42 aydır anneliğin heyecanlı ve zorlu değişimine ayak uyduruyorum. Çocuk gelişimi ve beslenme konusunda okuyup araştırmalarıma devam ederken Stanford Üniversitesi’nde "Child Nutrition and Cooking" eğitimi aldım. Çocuk gelişiminin yanı sıra kızımın çoklu besin alerjisi olması nedeniyle, alerjik bebeklerin beslenmesi konusunda bilgi sahibi olup bu konuda kendimi yetiştirmeye devam etmekteyim.

Kevser ŞİMŞEK YILMAZ

16 Ekim 1986 Mersin doğumluyum. Sanat hayatıma ilkokul 5. sınıfta “Baba, ben bale öğrenip dans öğretmeni olacağım” diyerek başlamaya niyetlenip yurdum insanı babamın realist bakış açısı sayesinde hep hobi olarak devam edebildim. Orta okulda koro ve resim çalışmaları, lisede koro ve tiyatro, üniversite yıllarında Mimar Sinan Güzel Sanatlar’da hem edebiyat okuyarak hem de üniversitenin dans kulübünde aktif olarak dans ederek devam etti. Ruhumun akademiyi seven tarafı gazeller, kasideler, hikayeler ve romanlarla, akımlarla ve tasniflerle yoğrulurken hareketi seven tarafı salsa, rumba , cha chayla hayat buldu.

İş hayatım ise beni memur yapmak için can hıraş çalışan ailem, akademik kariyer yapmamı isteyen eşim ve nerede keyif alırsa oraya yerleşmek isteyen nevi şahsına münhasır karakterim arasında sıkışmış durumda. Bir de bütün bu mücadelenin içinde 2014 Ekimi’nde kucaklaştığımız kızım Ella Defne sayesinde tanıdığım canım ekip arkadaşlarımla çıktığım Blw Türkiye serüvenim var ki anlatsak kitap olur:) Bu yolda daha faydalı olabilmek adına Standford üniversitesi'nden “Child Nutrition and Cooking” ve “Introduction to Food and Health eğitimlerini tamamlayıp aldığım sertifikalara Breastfeeding eğitimini eklemeye gayret ederek devam ediyorum. Şu anda yapmayı hedeflediğim en önemli şey Blw Türkiye ile önümüzde açılan yolda uzanabildiğimiz kadar anne ve bebeğine ulaşmak, onları da keyifli aile sofralarında mutluluk içinde bırakmak!

img1524409086989

Esra TENEKECİOĞLU

Hayata 1985 yılında 3 kız kardeşin ortancası olarak başladım. “Ortanca”lığımın hayatımın bütün evrelerine imzasını attığını daha çocukken fark etmiştim. Eğitim hayatıma yansıması ise özel bir vakıf üniversitesinde iki tutkumu birden gerçekleştirmem oldu; Siyaset Bilimi (anadal) ve Uuluslararası Finans (yandal) okudum. Arzum akademisyen olmak üzere eğitimime devam etmekti. Ya da bana öyle gelmişti. Yüksek lisans eğitimim daha bitmeden parmağıma taktığım yüzüğün de verdiği coşkuyla kendi işimi yapma kararı alıp, hızla akademik kariyere “kısa bir süre için” ara verdim. Yine çok uzaklaşmayarak eğitim sektöründe danışmanlık vermeye başladım. Çok keyif aldığım bu işten yine “kısa bir süre için” hamileliğimin 39. haftasına gelmiş olmamdan ötürü uzaklaştım. Sonrası ise tam bir kaos! Bebeğimin dünyaya gelmesi ile hayatıma giren “babywearing” yani bebeğini güvenle taşıma o kadar ruhuma dokundu, o kadar beni değiştirdi ki, her annenin ve bebeğin bu ayrıcalığı tatması gerekir dedim ve kendi işimi kurdum. Yine ortancalığım tuttu; kalktım iki tutkumu işime çevirdim: oğlum ve bebek taşıma. Bir de hayatıma giren bu yukarıda ve altımda gördüğünüz yuvarlak siyah beyaz kafalar, benim tam anlamıyla başımı döndürdü ve hep beraber bu BLW Türkiye platformunu yarattık. Zamanla ebeveyn destek grubu olmaktan çıkıp, Türkiye’de ek gıdaya geçişte ailelerin en güvendiği ekip haline geldik. Durmaksızın kendini eğiten, bebek beslenmesi ve sağlıklı beslenme üzerine yoğunlaşan, parçası olmaktan gurur duyduğum bu ekiple, binlerce ebeveyn, akademisyen, doktor ve sağlık çalışanları ile gönül bağı kurduk. Umut ediyorum ki geleceğimiz olan çocuklarımızın hayatlarına daha sağlıklı başlamaları için hayatlarına katkı olmaya devam edeceğiz.

img1524409742288

Zeynep ERİŞEN ŞAKAR

Aslen Mardin'li, esasen İngilizce Öğretmeniyim. Öte yandan,ilk zamanlar arkadaşlarıma destek olmak için katıldığım BLW Türkiye ekibiyle beraber yaklaşık 4 yıldır sağlıklı ve mutlu nesillerin yetişmesi için gönüllü olarak çaba sarf ediyorum.

BLW ile ilgili orjinal kaynaklardan araştırmalar yaparak paylaşmanın yanısıra Sağlıklı Beslenme konusunda Standford üniversitesi'nden “Child Nutrition and Cooking” ve “Introduction to Food and Health” sertifikalı eğitim programlarını tamamladım. Gelişimi bir bütün olarak ele almak için de ikinci üniversite olarak Çocuk Gelişimi programına devam ediyorum.

Ayrıca, 2016 yılında çıkardığımız ve şu an 8. Baskısı yayınlanmış olan Bebek liderliğinde Beslenme- BLW kitabının yazar ekibinde yer alıyorum.

Ailemi hayatımın merkezinde görmeme ve mesleğime severek devam etmeme rağmen boş zaman diye bir kavramın varlığına inanmadığım için her fırsatta “Bir Anne, bir Bebek..” diyerek daha fazla insana ulaşabilmek için çalışmaktan mutluluk duyuyorum.

img1524408684549

Saniye ÖNDAR AYRA

4 Ağustos 1986 yılında İzmir’de doğdum. 2005 yılında Ege Üniversitesi Tarih Bölümü eğitimime başladım. Okuduğum sırada aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümünü bitirdim. Mezun olduktan sonra 1 yıl sonra eşimle henüz dershanede başlayan 8 yıllık aşkımızı evlilikle devam ettirmeye karar verdik. 2013 yılında başlayan evlilik sürecimizin 1. yıl dönümüne 9 gün kala, yani 15 Ağustos 2014 yılında kızım Ayda’yı acele bir şekilde aramıza kattık. 🙂 Kızım 6 aylıkken Celal Bayar Üniversitesi Pedogojik Formasyon eğitimime başladım. Ayda 14 Aylık olduğunda, özel bir kurumdan gelen teklifi geri çevirmeyerek Tarih Öğretmenliği mesleğine adım attım.

Halen aynı kurumda Tarih öğretmeni olarak görev almaktayım.

Araştırmayı, ilgimi çeken konuları en ince ayrıntısına kadar öğrenmeyi seven yapım Blw Türkiye grubuyla tanışmama vesile oldu. 2015 yılının Mayıs ayında katıldığım ve katkılarını anlatmaya kelimeler bulamadığım bu grupta Temmuz 2015’den beri admin kadrosunda yer almaktan büyük mutluluk ve keyif duyuyorum.

img1524407885455

Nil NURLU DENİZ

14 Ağustos 1980 Mersin doğumluyum. BLW Türkiye bebeklerinden canım kızım Arya’nın annesiyim. 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum, halen bir nefeste adını söyleyemediğim janjanlı bir uluslararası şirkette tipik bir plaza insanı olarak profesyonel iş hayatına adım attım. 8 yıl kadar çeşitli şirketlerde orta ve üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra, “Beyaz Yakalı Kurumsal Plaza Çalışanı” etiketimden istifa ettim ve eşimle birlikte yurt dışına taşındık. İngiltere’de University of Westminster’da Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik alanında yüksek lisansımı yapıp, Londra’da 3 yıl kadar yaşayıp ülkemize geri döndüm. İstanbul’da bir vakıf üniversitesinde İşletme bölümünde doktoraya başladım ve Öğretim Görevlisi olarak ders verdim. BLW Türkiye ekibiyle yollarım kızım 3 aylıkken kesişti ve 5 aylık üyeliğim sonrasında yönetici ekibine katıldım. 2015 Sonbaharından beri yönetim ekibinin üyesiyim. Bu süreçte WOM İzmir Ebeveyn Danışmanlık ve Bebek Aktivite Merkezi'ni kurdum ve halen yöneticiliğini yapmaya devam ediyorum. 2. üniversite olarak Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olmak üzereyim. Ayrıca bebek beslenmesi ve sağlığı alanında kendimi daha da geliştirmek için Stanford Tıp Fakültesi'nden "Child Nutrition and Cooking" ve "Introduction to Food and Health" sertifika proglamlarını tamamladım. 

Umarım daha uzun yıllar BLW Türkiye ekibinin bir parçası olarak on binlerce, yüz binlerce bebeğin hayatında bir iz bırakabilir ve ek gıdaya yeni geçecek bebek ebeveynlerine yardımcı olabilirim.

img1524410127079

Duygu DEMİRYAN

1993 İstanbul doğumluyum. Makedon bir ailenin 2 numaralı çocuğu, BLW Türkiye ailesinin son çocuğuyum :) 3 yıldır da canım oğlum sayesinde “Aren’ in annesi” sıfatına sahibim. 

Özel bir üniversitede burslu olarak İngilizce İşletme bölümünde okumaktaydım. Erasmus programı ile 6 ay İtalya’da yaşayınca hayatıma dair bazı kararlar aldım. Türkiye’ye döndüğümde okuduğum üniversiteyi bırakıp yeniden sınava hazırlandım. İstanbul Üniversitesi Yönetim Organizasyon / İşletme bölümünü kazandım. Bir diploma ile yetinmeyip ardından yeniden sınava girerek Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü kazandım. Eğitim hayatıma burada devam ediyorum. Buna ek olarak Northwestern Üniversitesi’nde Social Media Marketing eğitimi alıyorum.

Mart 2016’dan beri BLW Türkiye ailesinin bir parçası olduğum için, yüzlerce ebeveyni BLW yöntemiyle tanıştırdığım için çok mutluyum!