Prematüre, olgunlaşma öncesi anlamına gelen bir kelimedir. Doğum olayı düşünüldüğünde olgunlaşmadan doğan bebekler için kullanılan bir tabirdir.

Yazımıza önce prematürenin tanımını yaparak başlayalım. Prematüre, olgunlaşma öncesi anlamına gelen bir kelimedir. Söz konusu yenidoğan bebekler olduğunda, anne karnında yeteri kadar olgunlaşmadan doğan bebekler için kullanılan bir terimdir. Miadında yani zamanında beklenen doğum 38-42 haftalar arası kabul edildiği için, 37 hafta öncesi doğan bebekler prematüre bebek grubunda değerlendirilmektedir.

Prematüre bebekler anne karnındaki gelişim sürecini tamamlayamadan doğdukları için miadında doğmuş bebeklerden daha hassas bir bakım sürecine tabi olmaları gerekir. Prematüre bebeklerin doğum haftalarına göre farklı dereceleri bulunur ve göserilen hassasiyet bu dereceye göre artabilir.

Prematüre bebekler daha yoğun ve daha sık anne sütü alımı ve gerekli durumlarda destekleyici mamalarla başlayan bir beslenme sürecine tabi tutulurlar. Almaları gereken yağ ve protein miktarı aydaşlarını yakalayabilmeleri için daha fazla olabilir. Bu da sıkı bir doktor takibinde olmaları gerektiği anlamına gelir.

Prematüre bebeklerin gelişim sürecinde alması gereken tek yol kalori tamamlamak ve boy-kilo-baş çevresi gelişiminde miadında doğan aydaşlarını yakalamak değildir. Aynı zamanda anne karnında tamamlayamadıkları kas ve kemik gelişimini de tamamlamaları gerekecektir. Bu nedenle bütün doktor kontrolünde ilerlenmiş beslenme programına rağmen miadında doğan aydaşlarıyla aynı seviyede olamayabilirler. Bu bir sorun değildir, ancak ihmal edilmemesi gereken bir unsurdur. Prematüre bebek aileleri gelişim evrelerinde bebeklerinin özel olduğunu ve farklı gelişim özellikleri gösterebileceğini unutmamalıdırlar.

Her bebekte olduğu gibi prematüre bebekler de maksimum düzeyde anne sütü almalıdır. İlk altı ay anne sütü alımı prematüre bebekler için daha çok önemlidir. 6 ay bitiminde ek gıdaya başlama durumu ise doktor kontrolünde ve doktor tavsiyesiyle olmalıdır.

Anne karnında yeterli süreyi geçirmediklerinden prematüre bebeklerin sindirim sistemleri daha hassas olabilir. Barsak floraları henüz yeterince gelişmemiş olabilir. Bu nedenle de katı gıdaya geçiş için düzeltilmiş 6 ayı beklemenin bebeklerin sindirim sistemini daha az yoracağı düşünülür. Bu ve benzeri beslenme konular, mutlaka ailenin doktoruyla birlikte alması gereken kararlardır.

Peki bütün bu bilgiler ışığında prematüre bebeklerle BLW yöntemi uygulanabilir mi?

Prematüre bebeği olup BLW ile ek gıdaya geçmek isteyen bir aile öncelikle bebeklerinin gelişim düzeyinin ek gıdaya geçmeye uygun olup olmadığını doktoruna danışmalıdır. Doktorun onay vermesi durumunda, bebeğin başını dik tutabilmesi, destekli olarak dik oturabilmesi, bir şeyleri kavrayıp ağzına götürebilmesi, ek gıdaya ilgi göstermesi gibi kas gelişiminin de hazır olduğundan emin olduktan sonra başlanabilir. Bu aşamalardan sonra BLW ile yaşayacakları macera çoğunlukla birçok aileninkiyle benzer olacağından, tek başına ek gıdaya  ağırlık vermemeli, beslenme bir rutine girene kadar destek gıda (anne sütü ya da formül mama ) azaltılmamalıdır.

 

 

Gürsoy T, Yurdakök M. Prematüre Bebeklerin Beslenmesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi 2008; 51: 240-251

Akın Y, Vitrinel A. Prematüre Bebeklerin Beslenmesi, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Dergisi, Cilt XI, 2000: 941-945

Çiçek N, Vitrinel A, Cömert S, Erdağ G, Aksoy F, Akın Y. Prematüre Bebeklerin İzlem Sonuçları, Türk Pediatri Arşivi 2005, 40: 33-8

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak