Ruşeym buğdaydaki besin değeri en yüksek bileşendir. Vitamin ve protein miktarı yüksek, B grubu vitaminler yönünden zengin, amino asit dengesine sahiptir.

Buğday ruşeymi yağında Omega yağ asitleri ve E vitamini bulunur.

Piyasada beyaz un diye tabir edilen buğdayın nişastalı kısmı paketlenip satılmaktadır. Ne yazık ki üretim aşamasında sağlıklı yağlar kolayca bozulduğundan unun raf ömrünü kısaltması endişesi ile buğdayın en değerli kısımları kepek ve ruşeym atılır. Ancak günümüz beslenmesinde ruşeymin değeri anlaşılmaya başlanmış, gerek ruşeymin gerekse kepek ve ruşeymi  buğdaydan ayrıştırmadan üretilen tam buğday ununun kullanımı yaygınlaşmaya ve tercih edilir olmaya başlanmıştır.

Ruşeym ayrı bir ürün olarak ekmeklerde, keklerde, hamur işlerinde ve içerisinde un bulunan tüm tariflerde kullanılabilir. Günlük kullanımı yetişkinlerde 1 yemek kaşığı, çocuklarda 1 tatlı kaşığını geçmemelidir. Çabuk bozulabilen bir besin olduğundan uygun şartlarda saklayarak 1 ay içerisinde tüketilmelidir veya minik porsiyonlar haline dondurucuda 3 aya kadar saklanabilir.

Buğday ürünü olduğundan bebeklerin gluten hassasiyeti gözönünde bulundurulmalı, çölyak rahatsızlığı ve alerji durumunda kullanılmamalı, herhangi bir reaksiyon gözlenmesi durumunda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Besin Değerleri (100 gr.)

Karbonhidrat (g)49.6

Protein (g)29.1

Yağ (g)10.7

Lif (g)15.1

Kolesterol (mg)00

Sodyum (mg)4

Potasyum (mg)947

Kalsiyum (mg)45

Vitamin A (mg)103

Vitamin C (mg)6

Demir (mg)9.09

Kaynak

http://unikop.org/makale/KS13-3-30.pdf

http://edakrafi.com/dergi/pdf/edaktuel13.pdf

Ulusal Kop Bölgesel Kalkınma Sempozyumu 14-16 Kasım 2013 Konya

 

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak