Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından olan sebzeler, salatalardan, zeytinyağlılılara, ana yemeklerden çorbalara kadar pek çok yemekte kullanılabilmesiyle mutfağımızın da vazgeçilmezlerindendir.
Ülkemizde her mevsim pek çok çeşidi yetişen ve tezgahlarda boy gösteren sebzelerin doğru pişirilmesi içeriğindeki besin maddelerinden maksimum düzeyde faydalanmak için çok önemlidir.

Peki sebzelerin pişirilme esansında nelere dikkat edilir?

Ispanak ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzelerin su oranı oldukça yüksektir. Bu sebzeler olabildiğince kısa sürede, susuz veya çok az su ile pişirilmelidir.

Patates haşlanarak kullanılacaksa, mümkünse kabuğuyla birlikte pişirilmeli ve daha sonra soyulmalıdır. Kabuğun önceden soyulması halinde soyulduktan sonra fazla bekletilmeden sıcak ortama alınmalıdır. Genel olarak tüm sebzeler doğrandıktan hemen sonra pişirilmeli, açıkta bekletilmemelidr. Doğranmış sebze ve meyveler pişirileceği zaman soğuk suya atılmamamalı, kaynar suda pişirilmelidir. Salça veya domates asitli olduğu için sebzelerin pişirilme süresini uzatır. Bu da besin kaybına yol açacağı için bu gıdaların pişmeye yakın eklenmesi daha sağlıklı olur.

Sebzeler haşlandıktan sonra haşlama suyu dökülmemelidir. Pişme suyunun dökülmesi vitamin ( vit. C, B2, folik asit …) kaybının çok olmasına yol açar. Yalnız potasyum kısıtlı diyetlerde sebzelerin ilk haşlama suyu dökülür. Sonra yemek olarak pişirilir. Böylece potasyum azalması sağlanır.

Haşlama sebze yapılırken, buharda pişirme yöntemi kullanılmalıdır. Çünkü bu şekilde sebzlerdeki vitamin ve diğer besin maddelerinin suya karışma oranı en aza indirilebilir.

Özellikle ek gıdaya geçişte ilk tercih edilen sebzelerin buharda pişirilerek haşlanması bebeklerin bu besinlerden en iyi şekilde faydalanmasını sağlarken lezzet olarak da daha yoğun bir tat almalarını sağlar.

Meyvelerin pişirilmesi pek yaygın bir durum olmasa da bazı yemeklerde kullanılmasının dışında BLW yönteminde bebeklerin sert meyveleri kolaylıkla yiyebilmeleri için önemlidir. Elma, armut gibi sert meyveler bebeklere sunulmadan önce buharda, fırında veya tost makinesinde birkaç dakika pişirilerek yumuşamaları ve bu şekilde bebeklerin de daha güvenli bir şekilde yemeleri sağlanmalıdır.

http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/sb/per/belge/saglikli_pisirme.pdf

 

İzlemek için tıklayınız!

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak