Baharın gelişiyle artan gündüz gezmeleri yaz sıcaklarıyla birlikte yerini tatillere ve tatilde ne yedireceğim arayışlarına mı bıraktı? Bebeğimle dışarı çıktığımda ne yapsam, ne götürsem, nasıl götürsem diye mi düşünüyorsunuz?

Baharın gelişiyle artan gündüz gezmeleri yaz sıcaklarıyla birlikte yerini tatillere ve tatilde ne yedireceğim arayışlarına mı bıraktı? Bebeğimle dışarı çıktığımda ne yapsam, ne götürsem, nasıl götürsem diye mi düşünüyorsunuz? Bu yazımızda sizlerle hem kısa süreli, günlük gezilerinizde hem de uzun tatillerinizde yardımcı olacak birkaç öneri paylaşacağız.

Öncelikle günübirlik gezilerinizde o mekanda geçireceğiniz olası saat aralıklarını gözden geçirin. Bunların bir kısmı kahvaltı, ara öğünle geçirilebilecek gibiyse işiniz kolay. Kahvaltı için her çeşit tost, ev yapımı poğaça, krep veya pankek, ayına uygun hazırlanmış söğüş sebze bebeğinizin öğününü anında renklendirecektir.

Ara öğünde alternatifimiz daha zengin çünkü birçok yerde bulabileceğiniz sağlıklı ve organik meyve atıştırmalıkları, taze ya da kuru meyveler, muffinler, fincan kekleri, sebze cipslerinin hem taşıması kolay olur hem de sıcakta koruması çok zor olmaz.

Sanıyoruz en çok zorlanılan kısım yemek saati olacaktır. Bunlar için elinizin altında her zaman bulundurabileceğiniz birkaç ekipman her türlü kısa ya da uzun seyahatinizde işinizi görecektir. Örneğin buz aküleri/jelleri, strafor kutular ya da ısı korumalı çantalar yiyeceklerin soğuk kalmasını sağlarken uzun yolculuklarda da bozulmalarını geciktirecektir. Sıcak kalmasını istediğiniz yiyecekleriniz ya da çorba gibi sıvı besinler için de birçok bebek markette bulunan mama termosları en pratik araçlardan. Bunların hepsini düzenli olarak koyabileceğiniz bir kamp çantasıyla ihtiyacınız olan birçok şeyi tek seferde taşıma şansına da sahip olabilirsiniz. Malum bebekle bir yerden bir yere gitmek demek bütün evi kaplumbağa gibi sırtında taşımak demek de olabiliyor.

Peki ya uzun yolculuklar!

Şu ana kadar saydıklarım kısa mesafeli gezilerde yapabileceklerinizdi. Bir de bunun uzun yolculukları ve tatil planları var. Peki tatile gittiğimizde ne yapacağız mı diyorsunuz? O zaman sizleri aşağıdaki satırları okumaya davet ediyorum.

Bütün sene çalıştıktan ve yorulduktan sonra hayalimizdir üç-beş yıldızlı da olsa bir otelde konaklamak. Peki ya otel yemekleri! Sağlıklılar mı, temizler mi, malzemeler nereden, yumurtaları çok mu erken pişiriyorlar, tavuklar taze mi, yemek ne kadar tuzlu, ayranlar sıcakta beklemiş mi?…

Günümüz şartlarını düşündüğümüzde tek seferde bir haftadan fazla otel tatili yapamadığımızdan vereceğimiz tavsiyeleri bir haftalık bir tatile uygun olarak düşündük. Bir haftadan uzun tatillerde genelde apart otelleri ya da pansiyonları seçtiğimizden işimiz daha kolay. Çünkü en azından alışveriş yapıp kendi mutfağımızda istediğimizi yapma şansına sahip olabiliyoruz. Ancak ya otel tatilleri?

Yolculuğa çıkarken yukarıda günübirlik turlar için saydıklarımızın hepsini yapabilir ve bu sayede en azından ilk iki gününüzü kurtarabilirsiniz. Otel odanızda yer alan dolaba, yakın çevredeki bir hipermarketten alacağınız organik küçük paket yoğurtlardan alıp stoklayabilir, aynı şekilde eğer otele güvenmiyorsanız meyve alışverişlerinizi de ilk gün dışarıdan yapıp dolabınızda bekletebilirsiniz. Sabah kahvaltıları için taze omlet yaptırabilir ve menülerinde varsa bebeğiniz için tuzsuz krep ya da şekersiz pankek rica edebilirsiniz. Birçok otel artık müşterilerinin bu tarz isteklerine olumlu cevap veriyor. Endişe etmeyin ve gidip konuşun. Bebeği için özenen bir anneyi anlayacak bir otel görevlisi bulma ihtimaliniz sandığınızdan daha yüksek. Size özel yemek yapmaya ikna edebildiyseniz bundan sonra işiniz rahat.

“Ya ikna edemezsek” dediğinizi duyar gibiyiz. Böyle durumlar için de aslında anneanne usulü konserve hazırlama yöntemi bütün haftanızı kurtarabilir. Yapmanız gereken bebeğinize verebileceğiniz yiyecekleri pişirmek ve tencereden alır almaz ağzı sıkı kapanacak bir kavanoza doldurup kapağını kapatıp ters çevirmek. Bu sayede yemeğiniz siz açana kadar tazeliğini koruyacaktır. Konservelerinizi kırılmadan otele taşıyacak formülü size bırakıyoruz. Otele sağ salim ulaştırdıktan sonra geriye sadece yemekten yemeğe otel mutfağından ısıtmalarını rica etmek kalıyor. Yemeğinizin yanına haşlanmış makarna, taze pişirilen kuzu pirzola gibi alternatifler menünün durumuna göre sizin de karar verip seçebilecekleriniz arasında.

Hepinize iyi tatiller dileriz!

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak