Son yıllarda sağlık ve diyetle ilgili konularda çokça tartışma konusu olan yağlar doğru kullanıldığı takdirde vücudumuz için hayati önem taşırlar. Karbonhidrat ve proteinlerin iki katı kadar enerji sağlama özelliğine sahip olan yağlar, sağlıklı gelişme ve büyüme için oldukça önemlidir. Özellikle beyin ve sinir sisteminin gelişmesinde ve iç organların korunmasında önemli bir role sahiptirler. Ayrıca deri altında depolanan yağlar vücudu dış etkenlere karşı korurken ani ısı değişimlerine karşı da yalıtım görevi görürler.

İçinde belli oranda yağ bulunan yiyecekler vücuda alınan karbonhidratların emilim hızını yavaşlatarak daha uzun süreli tokluk hissi verirler ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olurlar.

Yağlar temelde doymuş yağlar ve doymamış yağlar olarak ikiye ayrılırlar.

Doymuş yağlar, oda sıcaklığında katı halde bulunan yağlardır. Terayağ ve hayvansal yağlar bunlara en iyi örneklerdir.

Doymamış yağlar ise doğal ve yapay olmak üzere ikiye ayrılırlar. Doğal doymamış yağlar oda sıcaklığında sıvı halde bulunan yağlardır.
Zeytinyağı ve diğer bitkisel yağlar, avokado ve yağlı tohum adı verilen fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler de zengin doymamış yağ kaynaklarıdır.
Yapay doymamış yağlar ise asit yapısı kimyasal olarak değiştirilen ve oda sıcaklığında katı halde bulunan yağlardır.
Bu yağlar için en iyi örnek margarinler ve aynı yağ ile çokça yapılan kızartma yağları örnek gösterilebilir. Kimyasal yapıları değiştirilidiği için bu yağlara aynı zamanda “trans yağ” denir.

Trans yağlar vücudumuzda yalnızca damar tıkanıklarına yol açan kötü kolesterolü yükseltmekle kalmaz ayrıca iyi kolesterol değerlerini de düşürürler.
Sağlıklı beslenme için ideal yağ tüketimi, doymamış yağlarla hazırlanmış doğal yiyecekleri tercih etmenin yanısıra az da olsa doymuş yağ kaynaklarına da yer vermek olarak özetlenebilir.

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak