Tamamlayıcı besinler 6. aydan enerji, protein, demir, A vitamini kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır. Bebeklere hazırlanan ek besinler bebeğin sağlığının korunması, büyüme ve gelişmenin sağlanması için hijyenik olmalı, bebeğin günlük gereksinimlerini karşılamalı, besinin kıvamı bebeğin fiziksel gelişimine uygun olmalıdır.

BLW yönteminde bebeğe sunulan yiyeceklerin türü ve kıvamı çok önemlidir. Özellikle başlangıçta bebeğe taneli, sert, parça şeklinde kopan yiyecekler kesinlikle verilmemelidir. Bebeğe sunulacak yiyeceklerin uygun bir şekilde yumuşatılarak, damakta püre haline getirebileceği kıvamda olmasına dikkat edilmelidir. Mevsimine ve ayına göre (yumuşatılmış olarak) brokoli, havuç, karnabahar, tatlı patates, bal kabağı, avokado gibi sebzeler uygundur. İlerleyen aylarda bebeğin çiğneme hareketi geliştikçe -yine taneli olmamak şartıyla- et, köfte, tavuk gibi daha sert gıdalara geçilebilir.

İyi hazırlanmış ek besin; enerji, karbonhidrat, yağ, protein, mikro besin ögelerinden (Ca, Fe, çinko, A vitamini, C vitamini, folat) zengin; temiz ve hijyenik olmalı; patojen, kimyasal ve toksin içermemeli; bebek için güvenli olmalıdır. Yakıcı sıcaklıkta olmamalı ve 1 yaş öncesinde tuzsuz ve salçasız olmalıdır. Çocuk kolayca yiyebilmelidir. Yöresel ve mevsimsel olarak kolay ulaşılabilir, hazırlaması kolay olmalıdır.

Tamamlayıcı besinler hazırlanırken fazla yağ eklenmemelidir. Tamamlayıcı besinlere bebek bir yaşına gelinceye kadar tuz eklenmesi önerilmemektedir. Daha sonrasında yemekler az tuzlu olarak hazırlanır. Yemeklere eklenen tuzun iyotlu tuz olmasına dikkat edilmelidir. İyotlu tuz, yemek piştikten sonra ocaktan indirilirken eklenmelidir.

Tamamlayıcı besinler hazırlanırken, iyi hijyen ve uygun besin hazırlama yöntemleri uygulanmalıdır. Besin kaynaklı enfeksiyon riskinin önüne geçmek amacıyla besinler tüketilmeden birkaç saat önce hazırlanmalıdır. Çapraz bulaşma riskinin önüne geçmek amacıyla besin hazırlama ve depolama koşullarına özen gösterilmelidir.

Çocukların yemekleri basit bir şekilde hazırlanmalıdır. Yemeklerin içerisinde rafine şeker kullanılmamalı , baharatlarda aşırıya kaçılmamalıdır. Yemeklerin sunumunda temiz kaşık, tabak, bardak vb. araçlar tercih edilmeli; sıvı besinlerde temizlenme güçlüğü nedeniyle biberon ve biberon tipi suluklardan kaçınılmalıdır.

Melek KARACA ALPEK

 

 

Prof. Dr. Gülden Köksal-Doç. Dr. Hülya Gökmen Özel, “Bebek Beslenmesi”, Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Ankara,2012

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak